V kostelíku na Orlici jsou vedle velkoformátového obrazu pětaosmdesátiletého malíře z Prahy k vidění i práce jeho dvou synů Ondřeje a Vojtěcha.

Podle faráře vstoupí obraz do dějin umění

Letohradský farář Václav Vacek je přesvědčen, že Velké Pašije vstoupí do dějin umění. „Pašije – to je věčné téma. Spor dobra a zla. Stále je někdo někde křižován, bičován, pomlouván, odsuzován… Naše společnost se dnes tak moc nezamýšlí, co je dobro a zlo. Dřívější generace více rozlišovaly, co je dobro a zlo, co je spravedlnost a co je nespravedlnost. Když v naší evropské křesťanské společnosti někdo spáchal něco zlého, tak se vědělo, že vražda je vražda a krádež je krádež,“ podotkl Vacek.
Během nedělní vernisáže byla přečtena i báseň, kterou Ondřej Rada v souvislosti s otcovým obrazem složil, a text autora, v němž vysvětluje, proč se pustil do malování tak velkého obrazu a co jednotlivé figury symbolizují. „Dlouho trvalo, než jsem se rozhodl, že teď už opravdu nazrál čas namalovat – lépe a skromněji řečeno, pokusit se namalovat – událost, která inspirovala řadu hudebních skladatelů k nesmrtelným skladbám a malířů k nádherným obrazům plným Boží slávy, lidské pokory, ale i lidského soucítění s bolestí, kterou Kristus prožil za své cesty na Golgotu ke svému ukřižování, potupné smrti na kříži. Pro nás však na kříži, který je nadějí v život věčný,“ svěřil se Miroslav Rada.
Jistotu, že nastala pravá chvíle se do obrazu pustit, malíř podle svých slov pocítil až v 78 letech. Včetně technologických pauz obraz maloval zhruba dva a půl roku.
Výstava Miroslava, Ondřeje a Vojtěcha Radových potrvá do 12. 6. Kostel na Orlici je otevřen každou neděli od 10 do 12 hodin (od 10.15 od 11.15 se koná bohoslužba). V jiném čase si mohou zájemci domluvit návštěvu na tel. 731 402 236.