V galerii ústeckoorlické Malé scény jsou totiž až do konce března k vidění litografické práce, které vznikaly během uplynulých měsíců v rámci nepovinného večerního kurzu. Dvě stě let stará technika je na středních školách vzácným hostem a v Ústí s ní žáci pracují původním způsobem. Není proto divu, že vernisáž návštěvníky zaujala.

Jak probudit zájem o vlastní tvorbu

Do výstavních prostor Malé scény se „namačkaly“ desítky návštěvníků nejen z řad studentů a pedagogů školy, nechyběla ani ústecká veřejnost a mladé umělce přišel pozdravit rovněž starosta města Petr Hájek. Na úvodní slovo ředitele školy Zdeňka Rösslera poté navázal Bohuslav Špaček, který s nápadem vystavit nejlepší litografie přišel. Právě pod jeho vedením se zájemci ve večerním kurzu v této zajímavé technice zdokonalují. „Kurz navštěvují studenti napříč uměleckými obory z různých ročníků. Všechny litografie tisknu jakožto tiskař a dohlížím i nad tvorbou návrhů. Většinou ale studenty nechávám zpracovávat vlastní témata a snažím se v nich probudit zájem o vlastní tvorbu,“ uvedl Bohuslav Špaček.

„Jsme takové živoucí muzeum“

Tematicky pestrá výstava představuje práce vzniklé výhradě na základě originálního postupu, který si oblíbila řada předních světových umělců. Jeho pochopení není ovšem pro laika právě snadné. „Litografie je stará grafická technika tisku z plochy. Zajímavé na technice je, že se tiskne z kamene na papír a tisk funguje na bázi odpuzování mastnoty a vody,“ objasnil její princip Bohuslav Špaček a pokračoval: „Znamená to, že kreslím mastnou křídou nebo tuší a po zaleptání kámen navlhčím. Tím pádem barvu při naválení dostanu jen na mastná místa a na vodě se odpuzuje.“
Podle mladého pedagoga je velkým přínosem skutečnost, že vystavující autoři pracovali výhradně ručním způsobem. „Chce to vidět v praxi, technika je přes dvě stě let stará. Používáme ji úplně stejně jako v dobách jejího vzniku, jsme tedy takové živoucí muzeum,“ dodal ještě.
Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí aktuálně nabízí veřejnosti hned dvě výstavy. Kromě litografií v Malé scéně mají zájemci až do 30. března možnost prohlédnout si v galerii školy na „Špindlerce“ práce z mezinárodního plenéru ve slovenských Tatrách. (jp)