V programu přehlídky se objevilo celkem dvanáct představení, která se ucházela o postup na národní přehlídku činoherního divadla ve Volyni. Porota vedená profesorem Janem Císařem nakonec k postupu doporučila představení českotřebovského souboru Triarius Ucho.
„Ucho je divadelním zpracováním slavného Kachyňova filmu s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým v hlavních rolích, který pro divadelní prkna upravila dcera autora filmového scénáře Jana Procházky Lenka,“ říká ke hře režisér představení Josef Jan Kopecký. „Jsme moc šťastní, že Ucho zabodovalo, nesmírně si toho vážíme i proto, že nás takto ocenili právě profesoři Jan Císař a František Laurin, resp. Jaromír Vosecký, protože k nim cítíme skutečně velký obdiv,“ dodává. Českotřebovské Ucho si z přehlídky odvezlo cenu za představení. Josef Jan Kopecký navíc získal cenu za režii a herecké ztvárnění hlavní mužské role, jeho herecká kolegyně Veronika Stasiowská zase cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Ucho si odvezlo také cenu za hudbu pro Jana Fikejze.
„Ucho je zatím naší poslední hrou, premiéru mělo ještě v minulé sezoně, v květnu 2011, ale myslím, že v našem repertoáru ještě chvíli zůstane. Momentálně s ním hostujeme v pardubickém divadle Exil, zájezdově jsme hráli v Turnově, Poličce i jinde, momentálně pojedeme do Ústí nad Orlicí, čeká nás Praha, Brno, Trutnov… Jsme moc rádi, že s ním takhle můžeme vystupovat,“ říká Kopecký.
Představení v Ústí nad Orlicí je připraveno již na zítřejší večer v Malé scéně.
„Moc se na každou reprízu těším, protože představení funguje skvěle i díky tomu, že si báječně rozumíme s Veronikou. Verča se kvůli této roli také vrátila do našeho souboru, několik let totiž už žije v Praze, kde je v angažmá, tak jsme jí velmi zavázáni i za to, jak stále pendluje mezi Třebovou a hlavním městem,“ popisuje Kopecký. „Před sebou máme premiéru nové hry, na kterou chci všechny moc pozvat. Jmenuje se To všechno z lásky a zabývá se osudy třech žen, které žily s tyranem. Premiéru má hra v Hradci Králové v Divadle Drak 30. března, v České Třebové ji poprvé uvedeme 6. dubna v klubu Modrý trpaslík.“  (zr)