PARDUBICKO

Zahájení adventních trhů

Kdy: 2. a 3. prosince
Kde: Pernštýnské náměstí, Pardubice
Proč přijít: Adventní trhy potrvají na pardubickém Pernštýnském náměstí od 2. prosince až do Štědrého dne. O slavnostní zahájení trhů se v sobotu v 15 hodin postará farář Zibi Czendlik, v 16 hodin pak vyjde světelný průvod z Pernštýnského náměstí na zámek. Novinkou letošního předvánočního programu na náměstí je vyhřívané bistro, kde se budou prodávat vánoční speciality. Děti se mohou těšit na Ježíškovu dílnu, Ježíškovu poštu, naučná stezku v centru města nebo kolotoč. Pardubicemi bude během adventu (vždy od čtvrtka do neděle) jezdit také vánoční mašinka, jízda 50 Kč. První adventní neděli 3. prosince se v 17 hodin na Pernštýnském náměstí rozsvítí vánoční strom. Novinkou v areálu Automatických mlýnů bude vyhlídkové kolo -  jízda 100 Kč. 

Akce na víkend 2. a 3. prosince.Zdroj: archiv pořadatelů

Rozvěcení vánočních stromů ve městech na Pardubicku

Kdy: od 1. do 3. prosince
Kde: Pardubicko
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Města na Pardubicku se ponoří do vánoční atmosféry. V Přelouči se slavnostní rozvícení vánočního stromu uskuteční v neděli 3. prosince od 18 hodin. Na Masarykově náměstí vystoupí hudební skupina Kantoři. Vstup je zdarma. Na náměstí u radnice v Lázních Bohdanči se vánoční strom rozzáří v pátek 1. prosince. Program začne v 16.30 hodin. Vystoupí děti z místní  základní školy a Martin Růža s klavírním doprovodem. Součástí slavnosti budou i adventní trhy. V Dašicích spojí rozsvěcení vánočního stromu s mikulášskou nadílkou, děti se tam mohou těšit na program v sobotu 2. prosince od 14 hodin. Od 16 hodin vystoupí hudební skupina Maxim Turbulenc. Ve Chvaleticích se vánoční strom rozzáří v pátek 1. prosince od 17 hodin. Na náměstí v Horním Jelení začnou adventní trhy v neděli 3. prosince ve 13 hodin, vánoční strom se rozzáří v 16.30. Holice budou slavit advent v neděli od 16 hodin, kdy začínají na náměstí  adventní trhy, strom rozsvítí v 17 hodin. 

Další podrobnosti o akcích najdete na plakátech ve fotogalerii nebo ve videu. 

Výstava Světla vyprávějí

Kdy: do 7. ledna
Kde: zámecké valy, Pardubice
Za kolik: vstup v prosinci; všední den dospělí 200 Kč, děti (od 3 do 15 let), studenti s průkazem ISIC, senioři nad 62 let 100 Kč, rodinné vstupné 550 Kč; víkend dospělí 250 Kč, děti (od 3 do 15 let), studenti s průkazem ISIC, senioři nad 62 let: 150 Kč, rodinné vstupné  700 Kč
Proč přijít: Tisíce světýlek, kilometrové světelné řetězy, tunely, fotorámy a světelné sochy září na valech pardubického zámku. Do 7. ledna se na valech koná výstava Světla vyprávějí. Otevřeno je denně od 16 do 21 hodin. 

Zdroj: Čížková Nikola

160 let cvičíme společně

Kdy: 2. prosince
Kde: Na Olšinkách, Pardubice
Za kolik: vstupné na ples 260 Kč
Proč přijít: V sobotu slaví T.J. Sokol Pardubice 160 let od svého založení a 100 let od otevření sokolovny Na Olšinkách. V 9.30 v sokolovně začne tělocvičná akademie sokolských oddílů. Od 14 hodin můžete navštívit sportovní odpoledne se Sokolem a večer ve 20 hodin začne ples - 117. Sokolské šibřinky.

V sobotu vystoupí v Pardubicích zpěvák Dan Bárta. Více čtěte zde: 

Dan Bárta a Illustrarosphere
Dan Bárta a Illustratosphere vyráží na podzimní turné, zahrají i v Pardubicích

Mikulášský běh

Kdy: 2. prosince
Kde: atletický stadion na Dukle, Pardubice
Za kolik: startovné 100 Kč hradí pouze dospělé kategorie, žactvo a mládež zdarma
Proč přijít: V sobotu se v Pardubicích na Městském atletickém stadionu na Dukle běží 26. ročník Mikulášského běhu. Tradiční akce atletického oddílu je určená pro všechny zapálené běžce - od nejmenších až po dospělé a veterány. Prezentace začíná v 9 hodin.

Na zámku je otevřená nová výstava Zahraji si Pardubice. Více čtěte zde: 

Zahraj si Pardubice.
OBRAZEM: Nová výstava na pardubickém zámku je hravá, potěší i děti

Čertovská výstava

Kdy: do 23. prosince
Kde: Mázhaus, Pernštýnské náměstí, Pardubice
Za kolik: 40 Kč, děti do tří let zdarma
Proč přijít: Oblíbená vánoční výstava je po roce opět k vidění ve výstavním prostoru Mázhaus na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Do 23. prosince můžete s dětmi spatřit rej andělů, houf čertíků a dozvědět se více o dodržování tradic během předvánočního období. Letošní novinkou je venkovní fotokoutek, kde se můžete vyfotit na památku a poslat svou vzpomínku třeba babičkám. Každou sobotu a neděli bude od 10 do 18 hodin (13.00 - 14.00 pauza) na návštěvě v Šatlavě živý čertík.

ORLICKO

Mikulášský víkend v továrně 2023

Kdy: od soboty 2. prosince do neděle 3. prosince
Kde: Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Otevřená kavárna a parní vláček od 10.00 do 17.30 sobota i neděle. Mikulášská nadílka ve vláčku - neděle 15.00 -17:30.

Rozsvícení vánočního stromu v Letohradě

Kdy: neděle 3. prosince od 14.00
Kde: Václavské náměstí, Letohrad
Za kolik: zdarma
Proč přijít: 14:00 – jarmark na náměstí, výstava v městském muzeu, 15:00 –vystoupení ZUŠ Letohrad, 16:59 – Rozsvícení vánočního stromu, 17:00 – koncert skupiny RK Band.

CHRUDIMSKO

Nebe a peklo na zámku

Kdy: sobota 2. prosince od 16.00
Kde: Zámek Chrast
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Přijďte s dětmi (nebo i sami) podívat se na zámecké peklo a nebeský zámek. Ve sklepě děti může postrašit Lucifer se svou pekelnou rodinkou a v kapli pochválit Mikuláš se svými anděly. Pokud chcete, aby byli Lucifer a Mikuláš dokonale informováni, napište jim hříchy a úspěchy svých ratolestí na e-mail infocentrum@mestochrast.cz. Oba vládcové prosí, pište do pátku 1. 12. 2023 do 15 hodin, aby váš dopis mohl být zpracován. Aby čekání bylo zábavnější, bude připraven kovář se svou výhní a další tématické tvoření pro děti i dospělé. Připraveno bude i občerstvení.

Mikulášská obchůzka na Veselém Kopci

Kdy: neděle 3. prosince od 10.30
Kde: Veselý Kopec, Vysočina
Za kolik: od 90 korun
Proč přijít: V neděli 3. prosince můžete na Veselém Kopci v době od 10.30 do 14.30 hodin potkat mikulášský průvod. Mikuláš bude mít pro dětské návštěvníky připraveny drobné dárečky.

SVITAVSKO

Vernisáž výstavy Krása nostalgie

Kdy: neděle 3. prosince od 14.00
Kde: Regionální muzeum v Litomyšli
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Výstava přenese návštěvníky do světa kočárků, dětí, nadýchaných peřinek a povijanů. Doby dávno minulé na vás dýchnou i prostřednictvím dobových oděvů a doplňků, fotografií a hraček z bohatých sbírek Renáty Glänznerové. Na prvním pohled by se mohlo zdát, že je naše výstava určena především malým a velkým návštěvnicím, nudit se však nebudou ani pánové, které určitě zaujmou kočárky inspirované automobily nebo část věnovaná jejich údržbě a renovaci.

Sousedské setkání u Langerovy vily

Kdy: sobota 2. prosince od 14.00
Kde: T. G. Masaryka 5/35, Svitavy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Sousedského setkání má před sebou již 3. ročník a my vás na něj srdečně zveme! Přijďte v sobotu 2. prosince mezi 14. a 18. hodinou s přáteli, rodinou nebo třeba sami k Langerově vile, zahřejte se teplým punčem a udělejte si radost nějakou vánoční drobností od místních neziskových organizací.