„Vše se bude odehrávat v hradní mučírně. Letohradský spolek Honorata připravil zpestření prohlídek středověkého prohlídkového okruhu o názorné ukázky výslechů, soudních procesů a uplatňování útrpného práva,“ přibližuje kastelán hradu Miloš Dempír. Scénář letošních soudních procesů v mučírně bude podobný s těmi, které zhlédli návštěvníci v minulém roce. „Letos se v mučírně objeví i dáma z vyšších kruhů. Hraběnka bude manipulovat úřady a právní mocí a samozřejmě nebude mít zrovna čisté úmysly,“ odtajňuje Jiří Pomikálek, vedoucí letohradské Honoraty. Kdo se chce dozvědět víc, neměl by si nechat ujít prohlídky s katovinou. Kat se svými pohůnky, soudce a krutá dáma setrvají na hradě až do neděle 30. července.

Fido to rozjede

Pardubice - V sobotu se na třídě Míru objeví neobvyklé stroje. Od 13 hodin tu začne evropský šampionát šlapacích vozítek. Kromě českých posádek se závodů zúčastní i jezdci z Francie a Itálie. „Jedno z vozítek z ČR je výjimečné, a to v tom, že je pro dva závodníky a jeden člen posádky je člověk s těžkým postižením. Toto vozítko se jmenuje Fido a je to pejsek, který symbolizuje psa vodicího,“ uvedla Dana Stoklasová z TyfloCentra Pardubice.

Dřevorubecká show v Hlinsku

Hlinsko - Den dřeva a medu se koná tuto sobotu od 10 do 17 hodin v Hlinsku na Betlémě a před Orlovnou. Součástí akce je jarmark a doprovodný program například s dřevorubeckou Timbersports show Martina Komárka, která začíná ve 14 hodin.