Vedení školy letos pojalo připomenutí 17. listopadu 1939 a 1989 „ve velkém“ a v neděli byla v Roškotově divadle k vidění hned dvě tříhodinová představení. Podle odhadů organizátorů si je nenechala ujít minimálně pětistovka diváků především z řad rodičů žáků gymnázia.

Co bylo zajímavé na letošních vystoupeních? Učitelka Lenka Janyšová, jež pomáhala jednotlivým třídám s úpravou scének, přidala zajímavý postřeh: „V tématech se odráží vliv politiky, životního stylu, rodiny. Je to výrazná psychologická sonda a velké zamyšlení nad tím, jak mládež nakládá se svým vnímáním reality. Ať jsme vymysleli jakékoli téma, vždy se vše předělá a řeší se alkohol, peníze, korupce, narušenost společnosti.“

Učitelé nechali i při letošním připomenutí dvou pohnutých momentů českých dějin studentům volné ruce a ti se s nelehkou úlohou popasovali na výbornou. Z výkonů svých „oveček“ měl radost i ředitel školy Miloslav Chvátil, který okomentoval nedělní odpoledne následujícím způsobem: „Je to největší přínos pro ně samotné, musí něco vytvořit, dát se dohromady, zpracovat a nacvičit téma. Navíc se mohou předvést rodičům, takže pokud se to vydaří, je to pro školu pozitivní ve vztahu k veřejnosti.

Obě dvě výročí velice silně vnímám, prožil jsem si hodně let v totalitě a normalizaci. Letos jsme se rozhodli prezentovat, jak se listopad 1989 odvíjel u nás ve škole. Místní gymnázium bylo totiž jedním z prvních, které se přihlásilo ke studentům a hercům. Musíme se vracet k těmto momentům v našich dějinách, aby se už neopakovaly,“ řekl Deníku Miloslav Chvátil.

(jp)