Výjimkou nebude ani letošní svátek hudby pro Východočechy. Letos budou mít docela problém, pro který pořad se rozhodnout a čemu dát přednost, než se po vstupenkách „zapráší“. Nabídku sestavenou z koncertů, představení a setkání na šesti místech ve městě zahájí inscenace Libuše v titulní roli s Evou Urbanovou, druhé zámecké nádvoří však jistě zaplní publikum nejen při Libuši, ale i při operách Prodaná nevěsta, Nabucco a Lazebník sevillský.

Mezi kuriozity se zařadí „Blízké hlasy z dáli“ v podání japonských buddhistických mnichů, vystoupení mladých symfoniků z amerického Bostonu nebo oratorium Mojžíš od Sylvie Bodorové, které zazní v Litomyšli jako světová premiéra. Dvakrát zazpívá na festivalu Dagmar Pecková, mimo jiné Dvořákovo Requiem, takže se dá předpokládat, že se po několika letech bude ve městě opět připravovat její oblíbená „mňamka“: biftek na zeleném pepři.

Padesátiletí festivalu, jenž nemá v naší republice obdoby, oslaví pětadvacetiminutový ohňostroj na hudbu Smetanovu a dalších skladatelů na stadionu na Černé hoře. Koncert mimo Litomyšl se vloni konal v Lanškrouně, letos budou na řadě Svitavy, které připraví prostředí ke koncertování ve „Fabrice“.
Od 5. března začne předprodej vstupenek: kromě infocentra v litomyšlském zámku v dalších 21 městech šesti krajů, na Orlickoústecku v infocentrech v České Třebové, Ústí nad Orlicí, Chocni, Lanškrouně, Jablonném nad Orlicí a Vysokém Mýtě. Tento počet je nejvyšší v okresech naší republiky, tolik míst není dokonce ani na Svitavsku.

 

(jko)