Čtyři dny v tomto týdnu potrvá letošní devátý ročník vysokomýtských „Mezinárodních partnerských dnů“.
Zahájení dnes obstará projekce filmu v Šemberově divadle, a to snímku Světla v soumraku. Zítra je na programu film Utajený a v pátek Každý pro sebe a bůh proti všem, vždy od 19 hodin. Hlavní program soustředí pořadatelé na pátek a sobotu.

Studenti postaví papírové pece

Páteční pořady jsou především výtvarné. Na náměstí Otmara Vaňorného u chrámu svatého Vavřince budou studenti jako součást keramického workshopu stavět s vysokomýtskou výtvarnicí Janou Krejzovou papírové pece a pec pro výpal keramiky raku. V „Galerii ve Zvonici“ dojde k setkání s Janou Krejzovou na první souborné výstavě její keramiky ve Vysokém Mýtě.

Další sešlost se uskuteční v městské galerii na výstavě Krajiny z kraje, na které se vystavují obrazy s východočeskými náměty, z nichž některé se prezentují na veřejnosti poprvé jako zápůjčky soukromých sběratelů.

V podvečer se zapálí pece pro vypalování keramiky, zahraje Modrý Mauricius, bubeníci Gri-gri a bluesrocková kapela Triple B z německého Korbachu, partnerského města Vysokého Mýta. Po 22. hodině dojde k otevření pece raku, což bude pro každého přítomného nevídaná ohňová show.

Od sobotního rána bude náměstí Přemysla Otakara II. patřit jarmarku řemeslníků (bude zde mimo jiné také věštírna, zpěváci, loutkáři atd.). Postupně se čtyřikrát představí místní taneční skupina T-komplex, třikrát skupina historického šermu Fext, znovu německý Triple B, skupina Young Stars z polských Pyrzyc (dalšího partnerského sídla Vysokého Mýta), zpěvačka Lenka Filipová, sestava All X nebo Rej bubeníků pod vedením Petra Moriho. Pořadatelé upozorňují, že vstupné se na programy nikde neplatí.

JIŘÍ KONÍČEK