O letošním programu jsme vedli rozhovor s ředitelem festivalu Danielem Kubelkou.

Letošní Orlická brána je už jedenáctá, ale přesto – jak byste festival představil těm, kteří o něm právě čtou poprvé?
Já jsem u přípravy festivalu letos po sedmé. Za tu dobu, podle ohlasů které máme, jsme postupnými změnami dosáhli toho, že Orlická brána dnes patří mezi nejoblíbenější festivaly v regionu. Náš rozpočet se sice nemůže měřit s většinou městských a obecních oslav, přesto se snažíme se přinést maximum kvality. Taková ta mýdlová popularita interpretů o dramaturgii Orlické brány nerozhoduje. Zakládáme si na tom, že jsme „festival pro celou rodinu“. To znamená, že na návštěvníky čekají české i zahraniční kapely všech možných stylů, dvě skvělá divadelní představení, hrané pohádky pro děti, filmové projekce, nebo třeba balónková show. Neplácáme ovšem páté přes deváté, ale držíme se vlastní dramaturgické linie. Lovíme ve vodách kvalitních, ale ne úplně mainstreamových umělců a pokaždé se snažíme přijít s novou várkou zajímavých jmen. A zatím se nám to podle reakcí návštěvníků daří!

Na koho se diváci letos mohou těšit?
Lákadel je opravdu hodně. Začnu u našich letošních zahraničních akvizic. Původem z Velké Británie jsou letos hned dva skvělí muzikanti světové úrovně. Justin Lavash, blues-folkový písničkář a Phil Shoenfelt, punkový, dnes už spíše indie rockový veterán, který se na Bráně představí se svou kapelou Southern Cross. Barvy Slovenska na našem festivalu budou letos hájit rock'n'rolloví divoši z Prešova Chiki-Liki-Tu-A. Z tuzemských hudebních hostů bych moc rád upozornil na Klara & Tthe Pop, nejnovější hudební projekt Kláry Vytiskové, která určitě patří k nejtalentovanějším a nejrespektovanějším zpěvačkám českého popu i klubové scény. Letošní, opravdu hustá bomba je rapper Kapitán Demo, jeho přístup a pojetí show i textů a hudby nemá momentálně u nás obdobu. Naprosto úžasná je rockerka Electric Lady, která s videoklipem uspěla i na MTv a spousta dalších.

A co máte připraveno na divadelním menu?
Spoustu věcí! Rozhodně všem doporučuji úspěšnou komedii Tlustý prase, kterou u nás v sobotu večer sehraje divadelní společnost Indigo Praha. V hlavních rolích uvidíte mimo jiné Českou vicemiss Lilian Sarah Fisherovou a „českého Belmonda“ Martina Krause. Krom toho nás česká nejlepší francouzská divadelní komedie roku 2011 Mátový nebo s citronem?, pohádky pro děti, herní stan, letní kino a další program.