Přestože jsme byli vyčerpaní noční cestou v autobusu, přivítalo nás město plné slunce a usměvavých, stále zpívajících lidí různého věku i národností. Po rozezpívání v místní hudební škole nás čekal první „workshop“, ve kterém jsme nacvičovali skladby se sbormistry a zároveň členy poroty ze Švédska, Velké Británie a Slovinska. Večer jsme se představili široké veřejnosti se svým nesoutěžním programem. Vřelé přijetí publika nás povzbudilo do dalšího, již soutěžního dne.
Celé město v tyto dny žilo festivalem, o čemž nás neustále přesvědčovaly kresby na chodnících, krátká hudební vystoupení na různých místech v centru města. Samotní obyvatelé nás zastavovali a žádali, abychom jim zazpívali českou písničku. Děti nezaváhaly a bez pobízení zazpívaly českou státní hymnu.
V sobotu v poledne jsme se utkali s ostatními dětskými sbory. Velkým aplausem nás podpořil další český sbor z Opavy. Našim zpěváčkům to pomohlo a předvedli vynikající výkon, což porota ocenila 1. místem ve stříbrném pásmu. Zlaté pásmo nebylo uděleno a tak jsme zpívali na koncertě vítězů. Děti dostaly velkou pochvalu a navíc sbor obdržel zvláštní cenu za nejlepší provedení romantické skladby. Rodiče, přátelé a příznivci sborového zpívání mohli sledovat všechna soutěžní vystoupení a koncert vítězů v přímém přenosu na internetovém vysílání slovinské televize Studio 12 Tv.
Festivalový maraton byl zakončen závěrečným vystoupením všech sborů na nádvoří místního hradu, na nějž jsme museli nejprve pěšky dojít.
Celkový dojem ze soutěže umocnilo slunečné letní počasí, pečlivě připravená organizace a nádherné prostředí historického města.

PAVEL ZERZÁN, sbormistr DPS Rubínek ZUŠ Vysoké Mýto