Tento počin je spjat se jménem Jana Tykače, kterému byla věnována čtvrteční přednáška Jany Voleské, ředitelky muzea. V pátek a sobotu potom zájemci mohli při dnech otevřených dveří navštívit kancelář muzea i jeho depozitář.

Fandové historie města tak mohli výjimečně nahlédnout do jeho bohatých sbírek. Muzeum totiž stále čeká na vlastní výstavní prostory. Svůj handicap statečně dohání pestrou výstavní a přednáškovou činností. Snad se prostor dočká, protože kromě expozice o historii města, železnici a galerie, by mohlo mít i specializaci. Jakou? To je prozatím tajemstvím Jany Voleské.

Ta nám také přiblížila muzejnickou činnost: „Snažíme se plnit všechny své základní funkce, to znamená, že tvoříme sbírky, spravujeme je a zpřístupňujeme je veřejnosti, i když nemáme vlastní výstavní prostory, formou krátkodobých výstav v Kulturním centru. Pořádáme přednášky, máme jich deset do roka. A samozřejmě jsme otevřeni odborné a badatelské veřejnosti. Kdokoli, kdo chce studovat nějaké téma z historie České Třebové, může se na nás obrátit, vyjdeme mu vstříc, máme studovnu v kanceláři muzea i v depozitáři, touto cestou zpřístupňujeme naše fondy.“

Letošní rok bude mimořádný, po zpřístupnění chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově v době letní turistické sezony, se na letní prázdniny připravuje zkušební otevření rotundy sv. Kateřiny. Do léta je však ještě daleko, předtím se uskuteční zajímavá výstava věnovaná pozoruhodné osobnosti Františka Formánka, jenž by letos, stejně jako muzeum, oslavil 120 let. Jeho osoba bude představena nejen jako sochař, ale také jako vynálezce (konstruktér helikoptéry), spiritista, cestovatel nebo člověk s literárními ambicemi.

„V září nás čeká sympozium věnované dvoustému výročí narození Františka Matouše Klácela, máme přislíbenu mezinárodní účast, odhalíme pamětní desku na místě jeho rodného domu a uspořádáme výstavu,“ uzavřela ředitelka českotřebovského muzea Jana Voleská.