„Stavíme ploty, zábrany, sociální zařízení i stánky s občerstvením. Dokončujeme také hospodu v jednom z hangárů, která je letošní novinkou. Kromě jídla a pití tady budou pro zábavu i kulečníkové a pingpongové stoly, šipky nebo stolní fotbálek,“ prozradil provozovatel Festival parku Radek Maliník. A dodal, že od úterý začnou na letišti vyrůstat také pódia, těch by mělo být pět. Organizátoři se nebojí ani nepřízně počasí. Kdyby pršelo, jsou podle Maliníka schopni skrýt pod střechu až deset tisíc návštěvníků. (lka)

Rock for People zveřejnil line-up a oznámil další jména

Kompletní program zveřejnil festival Rock for People. I když může ještě doznat drobných změn, pilíře jednotlivých dní jsou jasné: v pátek 3. července, na Večírku pro nedočkavé, patří k nejzvučnějším jménům světoznámý trumpetista LACO DECZI. Sobota 4. července bude ve znamení premiérových vystoupení ARCTIC MONKEYS nebo metalistů ze STATIC-X. Neděle 5. července se oblékne do černé a bílé – pořadatelům se podařilo koncentrovat hned šest skupin vyznávajících žánr ska, s vrcholem v podobě nočního koncertu španělských oportunistů SKA-P. Ska vyváží třeba rozháraní romantici THE KOOKS. Silnou sestavu pak nabídne pondělí 6. července: PLACEBO, BLOC PARTY, GOGOL BORDELLO nebo UNDERWORLD bezesporu reprezentují „to nejlepší nakonec“.

Další informace a podrobný line-up na www.rockforpeople.cz.

„Souběžně doplňujeme i seznam tuzemských kapel. Vyšli jsme vstříc fanouškům, kteří volali například po THE PROSTITUTES, FAST FOOD ORCHESTRA, PRAGUE SKA CONSPIRACY nebo 1000 C,“ říká dramaturg festivalu Petr Fořt z pořádající Ameba Production. Sbírku zahraničních „trofejí“ letošního Rock for People pak rozšíří ještě francouzští SCRATCH BANDITS CREW – čtveřice DJ´s-performerů. „Jejich set je nejen ojedinělým zvukovým, ale i vizuálním zážitkem. V podstatě jde o nový druh kreativního umění,“ popisuje spolupořadatel Michal Thomes.

Kapely Fast Food Orchestra a PRAGUE SKA CONSPIRACY přivítají především příznivci ska, rocksteady či reggae. Obě formace se nedávno utkaly v Noci s Andělem v bratrovražedném souboji o zájem Akademie populární hudby. Z masakru vyšli vítězně Prague Ska Conspiracy, jejichž Life On Ropes bylo vyhlášeno nejlepším tuzemským Ska a Reggae albem roku 2008. Původně vznikli jako instrumentální kapela se zaměřením na tradiční ska. Jenže člověk míní a příroda, tedy spíše úžasný hlas zpěvačky Mariany, mění. A že šlo změnu správným směrem, budou moci posoudit i návštěvníci letošního Rock for People.

FAST FOOD ORCHESTRA jsou stálicí tuzemské ska scény. V únoru loňského roku absolvovali brazilské turné ke své zatím poslední desce Urban Menu. Svoji hudbu okořenili prvky reggae, dancehallu, ragga, rocksteady, punku, hip hopu či breakbeatu a horkokrevné latinoameričany nenechala tato směs v klidu. Reference? Za deset let aktivního hraní se Fast Food Orchestra objevili po boku žánrových velikánů jako The Skatalites, Selecter, Slackers, Panteon Rococo, The Toasters, Pilfers nebo letošních hvězd RfP SKA-P.

Na letiště v Hradci Králové hned první festivalový den zamíří rovněž pražští THE PROSTITUTES. Kapela, která i přes svoji relativně krátkou historii stihla rozvlnit tuzemský hudební brčálník. Jejich post-punkový debut Get Me Out Of Here doplnila loni další, mnohem různorodější, deska Hometown Zombies. A ani napodruhé formace okolo zpěváka Adriana T. Bella svoje příznivce nezklamala - ať už se jedná o říznou punkovou Phreneticus nebo emotivní folkovou bajku o unaveném slonovi Elephant. Jednoznačnou devizou téhle party jsou živá vystoupení. Z pánů prýští na pódiu násobně větší množství energie, než je v EU maximální povolená norma.

Dalším přírůstkem do programu jsou 1000 C. Cross-overová kapela, která míchá dohromady pop, dub, reggae, funk nebo drum´n´bass, pořádně je protřepe, přivede k varu a nechává konzumovat lačné publikum. Do širšího povědomí se dostali díky soutěži Coca-Cola PopStar, kterou v roce 2003 vyhráli. Jejich zatím posledním albem je Brant Rock a oni sami svou hudbu nazývají sebevědomě „rock´n´rollem 21. století“. Zaslouženě s ní pronikli i za hranice Česka, když se klip k písni Cream dostal do rotací hudební televize MTV.

THE TAP TAP je jedinečná kapela studentů se zdravotním postižením, která vznikla z iniciativy profesionálních hudebníků před jedenácti lety v pražském Jedličkově ústavu. Hudebníci využívají především bicí nástroje, jako jsou klasické bicí, bonga, conga, timbáles, ozvučná dřívka, tamburíny, zvonce, činely, triangl. Své srdce jim početná ekipa návštěvníků Rock for People odevzdala v minulých ročnících. Na Rock for People si letos zahraje také mladá pražská popová skupina REVELATION, která zvítězila na rockfestu Dobříš. Jak napsala kritika: „Sametově vemlouvavý hlas zpěvačky řeckého původu Nikolety Spalas má v sobě hřejivost metaxy i jiskru proslulého vína Nemea“.

Další kapely letošního Rock for People budou zveřejňovány průběžně na www.rockforpeople.cz. Od 1. 5. jsou vstupenky na festival za 1 250,- Kč + poplatek v předprodejních sítích Ticketstream nebo Ticketportal. Ceny jednodenních vstupenek jsou 850,- Kč + poplatek v předprodeji.

Pěšky nebo na kole na Rock for People

Kromě zvýhodněné cesty autobusem se společností CDS Náchod či prodloužené platnosti zpátečních lístků Český drah mohou zájemci využít i další možnosti. A protože festival Rock for People je nakloněn ekologii a všem alternativním způsobům dopravy, pořadatelé připravili dva evropské festivalové unikáty – cyklojízdu a pěší pochod.

„Fandíme veškeré alternativní dopravě na festival,“ říká Michal Thomes z Ameba Production. „Kolo i pěší výlet jsou jedny z nejčistších cestovních variant a kromě toho je samotná cesta s partou nadšenců už takovým festivalovým předkrmem.“ Projekt se opírá jednak o tzv. ekologickou linii festivalu, v jejímž rámci bude tým pracovníků ve Festivalparku důsledně separovat veškeré odpady, jednak jde o symbolickou oslavu 15. výročí Rock for People. Pochod i cyklojízda totiž vedou přes Český Brod, kde festival v roce 1995 začínal.

Cyklojízda bude dvoudenní. Vyrazí se ve čtvrtek 2. července dopoledne z konečné metra na Černém Mostě a trasa povede tak, aby účastníkům nabídla atrakce spojené s festivalem. První den se cyklisté setkají s kapelou Divokej Bill, která je s Rock for People pevně provázána už od jeho vzniku. "Peloton přivítáme v naší hospodě U Špinavců, opečeme si s nimi buřta, možná vytáhneme i kytary a něco si zahrajeme," láká na akci frontman Billa Vašek Bláha. Trasa pak pokračuje do areálu Na Kutilce v Českém Brodě, kde Rock for People zažil prvních třináct let své existence. Tady proběhne setkání se starostou města, který provede cyklisty areálem a krátce promluví o vývoji festivalu a jeho vztahu k městu.

Nocovat se bude na Kmochově ostrově v Kolíně.
Tam bude připraveno občerstvení, jídlo, pivo a hudební a společenské vyžití. Organizátoři věří, že zhruba sedmdesát kilometrů za jeden den ujedou všichni z plánovaného, zhruba čtyřicetihlavého pelotonu. „Od nikoho nečekáme žádné sportovní megavýkony,“ vysvětluje dramaturg festivalu Petr Fořt. „Měl by to být spíš takový happening s příjezdem před začátkem Večírku pro nedočkavé."
Účastníci cyklojízdy dostanou 10% slevu ze vstupného na festival a kromě své kondičky a funkčního kola se nebudou muset o nic starat. V doprovodném týmu budou zkušení cyklisté, kteří předem vytyčí trasu - zavazadla na festival odveze cyklistům zvláštní doprovodné vozidlo. V areálu Festivalparku jsou pak připraveny speciální stojany ve zvlášť vyhrazeném hangáru.

Kromě možnosti vydat se na Rock for People na kole, bude letos festivalový tým organizovat ještě pěší pochod. Ten bude rovněž dvoudenní a bude vyrážet z původního areálu v Českém Brodě. „Celé je to vymyšlené tak, aby se cyklisti i pěší výletníci potkali na Kmochově ostrově, kde proběhne společná párty,“ vysvětluje Michal Thomes. Oproti cyklistům budou mít „pěšáci“ jednu výhodu: vybrané úseky se totiž povezou vlakem. Veškeré detaily k cyklojízdě i pěšímu pochodu budou zveřejňovány průběžně na www.rockforpeople.cz.


Podrobnější přehled všech festivalů pro Hradecko najdete zde:
Vyznavači volné zábavy se připravují na festivalové léto

Co se na léto na Hradecku chystá:

Přehled velkých hudebních i divadelních akcí či srazů, které se na Hradecku pro letošní rok chystají:

* Smiřický hrnec 2009 – 13. 6., fotbalový stadion ve Smiřicích
*  Divadlo Evropských regionů – 21. – 30. 6., v celém centru Hradce
*  Rock for people – 3. – 6. 7., areál Festival parku
*  Drumska – 10. – 11. 7., areál Festival parku - ZRUŠENO
*  Motosraz IRON BIKERS 2009 – 31. 7. – 2. 8., Chlumec nad Cidlinou
*  Folk a country – 7. – 8.8., areál Festival parku, ZRUŠENO
*  Hip Hop Kemp – 20. – 22. 8., areál Festival park
*  Semtex festival – 29. 8., areál Festival parku
*  Czech Truckfest – 11. – 13. 9., areál hradeckého letiště
*  Jazz goes to town - termín upřesníme, v ulicích města