V zahradním altánu pak bude vystaven originální velký malovaný dřevěný betlém doplněný ovečkami od dětí z okolních základních škol i mateřských škol.
Betlémská vesnička vznikne ve výběhu
První koncert je připraven již na pátek. V kapli sv. Bartoloměje vystoupí od 19 hodin pěvecký sbor Corale ze Žamberka. Tento soubor (na snímku z archivu domova) tvoří současní i bývalí studenti žamberského gymnázia, letos bude jejich vystoupení na Žampachu jubilejní, desáté.
Druhý koncert je naplánován na středu 7. prosince. Kaple bude opět od 19 hodin patřit smíšenému pěveckému sboru Alou Vivat z Ústí nad Orlicí, který pod taktovkou Josefa Novotného potěší posluchače nejen vánočními koledami. Pořadatelé doporučují zájemcům o místa k sezení využít na oba koncerty možnosti rezervace vstupenek.
Do třetice domov zve na divadelní ztvárnění biblického příběhu o narození Ježíška a příjezdu Tří králů. Živý betlém se uskuteční rovněž ve středu 7. prosince, a to od 18 hodin. „Novinkou v letošním roce bude umístění jesliček. Betlémská vesnička a jesličky budou netradičně v oválném výběhu pro koně, který se nachází v přírodním areálu zámeckého parku. Připomenuta budou tradiční řemesla a vše vyvrcholí průvodem a příjezdem Tří králů,“ přibližuje průběh živého betléma organizační manažerka domova Kristýna Hanzelková a dodává: „V zahradním altánu bude navíc nainstalován betlém neživý, na kterém se podílely i okolní školy a školky, které pomohly vyrábět ovečky.“ Podle jejích slov budou k vidění ovečky z MŠ a ZŠ Hnátnice, ZŠ Písečná, ZŠ Komenského Letohrad a ZŠ Lukavice. Základ na motivy postav navrhl jeden z klientů domova Pavel Chládek. Celá expozice bude přístupná až do Tří králů.
Jako každý rok i letos pořadatelé pro příchozí připraví bohaté občerstvení, a to nejen teplé nápoje pro děti i dospělé, ale také sladké pečivo vlastní výroby. Navíc si budou moci návštěvníci nakoupit výrobky z dílenských center domova. Jedná se především o ručně tkané koberce, svíčky, keramiku, obrazy nebo korálky a mnoho jiného. Tyto předměty se mohou stát vhodným a vítaným vánočním dárkem.

(gr)