Svitavsko - Odemknou Hřebečské důlní stezky, zahájí zámeckou sezonu

Moravská Třebová - Turistická lákadla regionu zvou o blížícím se víkendu všechny nedočkavce prvními turistickými a návštěvnickými akcemi. V sobotu se odemknou Hřebečské důlní stezky. Start pochodu Odemykání důlních stezek je mezi 13. a 14. hodinou od prvního odpočívadla za bývalou hájenkou v Udánkách. Účastníci si mohou vybrat za dvou tras dlouhých 8 a 14 kilometrů. Cílem bude stanoviště Rezavý potok. V neděli v deset hodin čeká na návštěvníky moravskotřebovského zámku již tradiční jarní odpoledne s historickou hudbou, pohádkami pro děti a dobovými řemesly. Celodenním programem na nádvoří tak bude zahájena návštěvnická sezona.

Polička - V rámci Dnů slovenské kultury si v sobotu od devatenácti hodin můžete poslechnout v Tylově domě v Poličce slovenskou zpěvačku Kristínu. Ta si početnou základnu fanoušků v Čechách i na Slovensku získala hity: Horehronie, Při oltári nebo V sieti. Zároveň bude v přísálí k vidění i výstava fotografií popradského fotografa Pavla Strážaye.

Litomyšl - V sobotu v šest hodin v podvečer bude zahájena v Galerii Miroslava Kubíka v Litomyšli výstava V hlavě, v krajině, ve městě. Představí tři výrazné české umělce střední generace Tomáše Hlavinu, Petra Pastrňáka a Petra Písaříka.

Chrudimsko - Dámský den ve Slatiňanech

Slatiňany - Národní hřebčín Kladruby nad Labem pořádá v sobotu Dámský den. Připravena bude drezura koní, hobby soutěž, jízda zručnosti, volná sestava v kostýmech s hudebním doprovodem, parkur a další soutěže. Akce se koná ve slatiňanské jezdecké hale. Začátek v 10 hodin.

Pařížov - Skauti a vodáci z Ronova nad Doubravou připravili na sobotu 22. ročník Odemykání Doubravy. Zahájení bude spojeno s příchodem Dědka Doubraváka a jeho družiny, s vodáckým pokecem, krmením vodní havěti a s toužebně očekávaným odemčením řeky za pomoci zlatého klíče.

Chrudim - Muzeum loutkářských kultur uvede v sobotu autorské akční scénické vyprávění Martina Haka, který se svým malým Rudou cestuje od planety k planetce a zažívá mnohá dobrodružství. Začátek je v 15 hodin.

Orlickoústecko - Letohrad přivítá úspěšné biatlonisty

Letohrad - Ve velkém stylu zahájí víkend v rodišti úspěšných českých biatlonistů. Nejen fanoušci tohoto sportu v pátek v 16 hodin na náměstí přivítají letohradské biatlonisty Ondřeje Moravce, Michala Šlesingra, Michala Krčmáře, Romana Dostála a jilemnickou Veroniku Vítkovou. Vedení města, Klubu biatlonu i obyvatelé jim chtějí poděkovat za mistrovské sportovní výkony a reprezentaci města.

Česká Třebová - V sobotu v 19.30 bude v Kulturním centru zahájen 15. ročník Hudebního festivalu Antonína Bennewitze. Na zahajovacím koncertu se představí Komorní orchestr Jaroslava Kociana rozšířený o dechovou sekci Filharmonie Hradec Králové. Na programu bude Händel a Čajkovskij. Závěrečný koncert festivalu, který bude čítat pět hudebních událostí, se uskuteční 27. dubna v kostele sv. Jakuba v České Třebové.

Pastviny - Ski klub Pastviny o víkendu po zimě odemkne zdejší přehradu. Stane se tak v sobotu ve 14.30 hodin na „staré cestě".

Pardubicko - První Perníková noc naturistů

Pardubice - První noc bez plavek se uskuteční v sobotu v Aquacentru Pardubice. Akce nazvaná Perníková noc naturistů je pokračováním naturistických setkání v dalších městech. Bez plavek se mohou příznivci nudistického stylu koupání pohybovat v zóně aqua od 20 hodin a v prostorách padesátimetrového bazénu od 21.30 hodin.

Lázně Bohdaneč - Již 13. ročník Cyklopaťáku s podtitulem Po stopách Josefa Gočára odstartuje tuto sobotu v 10 hodin dopoledne. Akce předchází sté výročí otevření lázeňského pavilonu Gočár, které připadá na první májový den. Cyklopaťák má proto letos speciálně sestavenou trasu a povede kolem významných staveb Josefa Gočára v Lázních Bohdanči.

Pardubice - Premiéra příběhu o lásce, nevěře a panice je naplánována na tuto sobotu v 19 hodin. Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla se odehrají tři povídky ve hře Apartmá hotelu Plaza. První líčí manželský pár, který možná stojí před krachem vztahu. Druhá povídka je o filmovém producentovi, jenž se snaží svést svou bývalou lásku. Poslední z příběhů představuje manžele a rodiče nevěsty odmítající jít na svatbu.

Královéhradecko - Farmářské trhy opět nabídnou potraviny přímo od výrobců

Hradec Králové - Kvalitní a čerstvé potraviny přímo od výrobců a farmářů můžete nakoupit tuto sobotu v Gayerových kasárnách. Budou se tam konat farmářské trhy, letos vůbec poprvé. Ochutnávat a nakupovat lze od devíti do dvanácti hodin dopoledne. Nejčerstvější novinkou pak budou přílohové knedlíky houskové, bramborové, plněné uzeninou, ovocné, šišky s mákem, špalíčky, běžné či špenátové halušky a dukátové buchtičky.

Hradec Králové - Cestovatel, spisovatel, lékař, umělec a nebo třeba kněz. Co mají společného? Sejdou se v sobotu v hradeckém kině Bio Centrál v rámci konference TEDxHradec Králové. Těšit se můžete například na vyprávění Dana Příbáně, který podnikl cestu trabantem po Africe, architekta Romana Brychty, který se podílel na návrhu budovy hradecké Studijní a vědecké knihovny, Laury Janáčkové, která se zabývá sexuologií a partnerskými vztahy, či faráře z jižní Hané Jana Hanáka. Začíná se v 10 dopoledne.

Březhrad - Tradiční soutěžní klání hasičů všech kategorií pořádají březhradští hasiči v sobotu na sportovišti u hasičské zbrojnice od devíti hodin ráno. Memoriál se koná tradičně začátkem dubna na počest hasiče Miroslava Pekárka, který tragicky zahynul 4. dubna 2003 při železničním neštěstí v Březhradě. Soutěží se v disciplíně požární útok.

Rychnovsko  -Závody kočárků ve sportovní chůzi pro celou rodinu

Kostelec nad Orlicí - Již druhý ročník celorepublikových závodů kočárků ve sportovní chůzi se koná v neděli od 15 hodin v ulici U Kapličky. Soutěžící se utkají v kategoriích: Matky s kočárkem, Otcové s kočárkem a Děti s kočárkem pro panenku. Délka tratě je přibližně 150 kroků a běh je zakázán. Startovné ve výši 30 korun za dospělého bude věnováno na dobročinné účely.

Říčky v Orlických horách - První dubnovou sobotu se místní i návštěvníci již tradičně rozloučí se zimní sezonou v maškarách. Bafuňářské závody aneb 54. tradiční loučení se zimou, letos s úsměvem a kopou dobré nálady, se uskuteční v odpoledních hodinách na sjezdovce lyžařského areálu Ski Říčky v Orlických horách. Dospělí i děti budou soutěžit v závodu na lyžích, a to v rozmanitých převlecích. Závodníci budou také soupeřit o nejnápaditější masku. Přijďte se pobavit, zasmát. Závěrem přijde jako vždy na řadu tradiční „koupání" v laguně. Po skončení tanec a zpěv až do ranních hodin.

Vamberk, Rychnov nad Kněžnou - Noc s Andersenem je celorepubliková akce, která dává dětem osobní příklad a ukazuje jim, že číst je velké dobrodružství. Vše vypukne v pátek v 17 hodin. Ve vamberecké knihovně zjistíme jaké to je, když se někdo ztratí. Tajuplné detektivní andersenovské pátrání potrápí nejen mozkové závity, ale i svaly dětských svěřenců. Ale nebojte, vše dobře dopadne. Dobro přece ze světa pohádek ještě nevymizelo. V Rychnovské ZŠ Mozaika si budeme číst společně s rodiči nejoblíbenější knihy z dětství. Chybět nebude pasování na čtenáře, knižní veletrh novinek nebo útok na školní knihovnu.

Trutnovsko - Za hudební retro komedií na Střelnici

Vrchlabí - Příběh o tom, kterak vyzývavě mladá slečna Luiza, dcera továrníka, skrze četná nebezpečenství až na vltavském parníku svého bujarého a rozjásaného štěstí dojde to je hudební retro komedie Zločin v Posázavském Pacifiku. Hru autorské dvojice Ondřej Havelka Martin Vačkář mohou zájemci zhlédnout v sobotu od 19 hodin v KD Střelnice.

Úpice - Klub loutkářů připravil na nedělní odpoledne pro malé i velké diváky pohádku O bílé a černé Fróně. Začátek představení je v 15 hodin v Divadle Aloise Jiráska.

Černý Důl - Dětský maškarní ples připravují na sobotu členové spolku Krakonoš. Uskuteční se od 13 hodin v tělocvičně v Čisté. Připraveny jsou hry, zábava i ocenění tří nejlepších masek mladších i starších účastníků. Na průběh bude dohlížet i sám vládce hor.

Náchodsko  - Pomohou dvěma indickým dětem

Horní Rybníky - Obecní úřad Zábrodí a přátelé cestování vás zvou na 12. ročník cestopisných přednášek a setkání cestovatelů Cestománie. Akce se koná v sobotu od 16.00 hodin v budově Obecního úřadu Horní Rybníky. Vstupné je dobrovolné a výtěžek z akce bude použit na úhradu školného a základních potřeb dvou indických dětí.

Nové Město nad Metují - Filmový festival outdoorových filmů Expediční kamera se uskuteční v sobotu od 16.00 hodin v sále novoměstského Kina 70. Filmy festivalu jsou o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Budou promítnuty i dva bloky nejlepších filmů z celého světa, které byly oceněny na filmových festivalech.

Šonov u Broumova - V neděli od 18.00 hodin vystoupí v hostinci U Pitašů legendární americká kapela The Grande Mothers. Skupinu tvoří bývalí muzikanti Mothers of Invention, skupiny, kterou založil v 60. letech významný americký rockový skladatel Frank Zappa.

Jičínsko - Večer jako z pohádek Tisíce a jedné noci

Jičín - Přijměte pozvání na divadelní gala show ORIENT EXTRAVAGANZA, konanou v sobotu od 19 hodin v Masarykově divadle, která spojuje nádheru Orientu s autentickou orientální hudbou v provedení známé arabské kapely Ziriab (Sýrie/ČR) a s dechberoucím tancem v podání okouzlujících břišních tanečnic z Česka i zahraničí. Před zahájením večerního programu je ve foyer připraven pravý arabský bazar, barmanská show, výstava zlatem oceněného cukrářského exponátu Střední školy gastronomie a služeb Nová Paka Starověký Egypt a další.

Rohoznice u Miletína - Již 5. ročník oblíbeného turistického pochodu Rohoznický darmošlap pořádá místní klub českých turistů. Uskuteční se v sobotu a jsou připraveny trasy pro pěší 8, 15, 25 a 35 km a cyklo 36 a 53 km, přímolaťka asi 15 km. Start od klubovny KČT Rohoznice mezi 7. a 10 hodinou.

Nová Paka - Divadlo Tramtárie Olomouc zve v neděli děti do velkého sálu městského kulturního střediska. V 15 hodin začíná Pirátská pohádka.