Formální podpora Tibetu v podobě vyvěšení tibetské vlajky už našla své místo v řadě měst. V ten den k ní však málokdo zvedne hlavu zatěžkanou vlastními problémy. Zřejmě proto ani aktivní podpora v podobě setkání s meditací pod tibetskou vlajkou nenachází u Českotřebováků podporu. V úterý bylo krásné jarní počasí, polední slunce už mělo pořádnou sílu a v Javorce bylo krásně, přesto mělo setkání na podporu Tibetu jen čtyři účastníky, vlastně pět, opět nechyběl pes pořadatelky Stanislavy Nolte.

Jak meditovat?

Podpora této zemi zmítané nepokoji, protest proti genocidě a přání dlouhého života Dalajlámovi, to jsou hlavní motivy setkání nabitých pozitivní energií. Proběhla už dvě, na úterý 8. dubna je naplánováno další. A jak vypadají? Krátká meditace za zvuku vibrační hudby, jejímž prostřednictvím účastníci posílají energii lásky a přátelství do Tibetu. Říkáte si, meditace, co to je, jak se to dělá? Na to má Stanislava Nolte jednoduchou radu: „Své kamarádce jsem poradila, aby si představila mapu Tibetu nebo hory a tam posílala zlaté světlo. Když člověk myslí na někoho druhého, otevírá se mu srdce. Lidé mi říkali, že to stejně nepomůže, ale není to pravda, pomůže každá maličkost.“ Sama není buddhistka, ale s Dalajlámou se osobně setkala při studiích v Japonsku a respektuje jeho slova: nebuďte slepí, nezavírejte oči. Navíc vidí paralelu mezi nepokoji v Tibetu a rokem 1968 a celou předlistopadovou érou v Československu.

Najdou tu azyl?

„V Americe každý něco zachraňuje, někdo zvířata, někdo lesy a někdo mnichy. V Americe je hodně lidí, kteří se ujímají tibetských mnichů, jeptišek nebo celých rodin, berou si je do svých domovů. Nebylo by marné v mém velkém domě se zahradou v České Třebové poskytnout azyl několika jeptiškám nebo mnichům,“ naznačila další možné aktivity Nolte.