Výtvarník Federico Díaz patří mezi současnou uměleckou špičku. Před čtyřmi lety se podílel na tvorbě Kopalovy Dvojhvězdypro Litomyšl. Mladý muž má na svém kontě netradiční díla.

„Myslím si, že Litomyšli by slušel zvukový pomník. Člověk by přišel na určité místo a spustil by různé zvuky. Hudba by reagovala na pocity osoby, denní dobu, roční období nebo teplotu a déšť. Představuji si ji například s reproduktory v zemi,“ přibližuje svoji ideu Federico Díaz, jehož rodina má kořeny v Latinské Americe.

Umění se věnuje od šesti let. Své první velké dílo vytvořil ve dvaceti jedna letech, akustickou skulpturu Mušle, která se nachází ve stále expozici Veletržního paláce pražské Národní galerie.

Na vernisáži ho nejvíce zaujal návrh sochy Nikoly Tláskalové. Ta památník ztvárnila jako vejde. Pomník by věnovala hospodyni Magdaleně Dobromile Rettigové. Federica Díaze doprovodil do Litomyšle akademik Jiří Příhoda, který žije asi rok v Lubné u Poličky. Podle jeho slov se realizace soch stále drží v kurzu.

„Pomníků ve městech přibývá, ale většinou jsou špatně umístěné. Stále jakobychom byli o padesát let zpátky. Litomyšl je dobrým příkladem. Pomník astronoma Zdeňka Kopala je umístěn perfektně. Autoři vše promysleli do hloubky,“ vysvětluje Jiří Příhoda.

Z Prahy se přestěhoval na vesnici, protože vždycky chtěl žít na venkově a Lubnou objevil úplně náhodou.