„Už v minulém roce jsme za pomoci externího odborníka zpracovali fond pokrývek hlavy s vojenskou tematikou a letos jsme se ji rozhodli – pravděpodobně poprvé v historii – představit veřejnosti,“ říká Soňa Bezdíčková z vysokomýtského muzea. Fakt, že o prázdninách probíhá ve východních Čechách asi nejznámější akce s vojenskou tematikou, připomínka bitvy na Chlumu v roce 1866, téma výstavy jen podtrhuje.

Sbírkové předměty pocházejí z vysokomýtského muzea, doplňují je kousky z fondu Regionálního muzea v Litomyšli, z Východočeského muzea v Pardubicích, některé pocházejí ze soukromých sbírek několika majitelů. Nejstarší pokrývky hlavy pocházejí ze 40. let 19. století. K vidění jsou i čepice z přelomu 19. a 20. století, z první i ze druhé světové války. Expozice představuje na 150 čepic, klobouků a přileb. Doplňkem jsou vojenské čepicové odznaky a také takzvané instruktážní šátky – plátěné tištěné šátky, na nichž vojáci měli „po ruce“ jakýsi návod na údržbu zbraně, notové záznamy a slova, dragounům šátek připomínal způsob péče o koně a jeho sedlání. „Milovník každého historického období si jistě přijde na své. Jestliže nevíte, co je čáko, képi, kiwer nebo kabuto, přijďte se podívat,“ zve Soňa Bezdíčková všechny zájemce.

K výstavě patří i doprovodný program. „Mysleli jsme na nejmladší návštěvníky, ti si budou moci v dětském koutku vymalovat vlastního vojáka, pokusit se správně seřadit vojáky od nejstaršího po nejmladšího v našem muzejním kvízu nebo si domů odnést vlastnoručně navržený a vyrobený šátek,“ upřesňuje pracovnice Regionálního muzea. Atmosféru vhodně doplňují velkoformátové fotografie s vojenskou tematikou, autorem je Jiří Dvořák.

Petra Soukupová