Kmotry nové knížky Zbigniewa Czendlika Postel hospoda kostel byli herec Jan Potměšil, majitel fotbalové Plzně Tomáš Paclík a zpěvačka, která podle svých slov se Zibim příští rok oslaví „dvacáté výročí", Lucie Bílá.

„PODIVNÝ" NÁZEV

Na Zbigniewův podpis se stála dlouhá fronta, četné zástupce médií přitáhla nejen farářova otevřená zpověď sepsaná do knižní podoby, ale i slavní kmotři včetně české slavice Lucie Bílé. Se Zbigniewem Czendlikem ji pojí dlouholeté přátelství. Zpěvačka přiznala, že z anoncovaného názvu knihy byla zpočátku rozpačitá, pak ale pochopila, jak to Zibi myslel: v posteli se rodíme, umíráme, v hospodě navazujeme přátelství, domlouváme si výpomoc, v kostele se scházíme k modlitbám, prosíme o odpuštění nebo uzdravení… „Zibi, já si vás neskutečně vážím, nejen za všechny věřící v Čechách, ale hlavně za ty nevěřící, které k víře dovedete," prohlásila Lucie Bílá při křtu knihy.

Pro filmovou, reklamní a televizní producentku Markétu Zahradníkovou je knížka rozhovorů se Zbigniewem Czendlikem její prvotinou. Na křtu poděkovala za příležitost, kterou od života dostala, ale spolupráci nijak nelakovala na růžovo. „Občas jsme si lezli na nervy," přiznala. S tím Zbigniewu Czendlikovi nezbývalo než souhlasit. „Už kdysi jsem novinářům řekl, že miluji ženy, ale jsem hrozně šťastný, že žádnou doma nemám," usmíval se kněz. Usmívá se i z obalu knihy a byl by rád, kdyby úsměv vykouzlil i na tvářích čtenářů, až podle Zbigniewa „laskavou a pokornou" knihu rozhovorů budou číst.

Z křestu knihy Zbigniewa Czendlika Postel hospoda kostel v pražském Luxoru.Zdroj: Deník/Iva Janoušková

PRVNÍ DOTISK

O popularitě lanškrounského faráře svědčí nejvýmluvněji to, že ačkoliv kniha vyšla teprve ve čtvrtek, už v úterý Argo poslalo do tiskárny první dotisk.