Obyvatelé a zaměstnanci Domova pod hradem Žampach se v sobotu proměnili díky kostýmům v pestrou společnost pohádkových bytostí. Nechyběli ani hlavní masopustní postavy - medvědář s medvědy, policajt, žid a smrtka. Za bujarého veselí navštívili místní domy a chalupy, kde zazpívali za doprovodu kapely Jiná doba z Kunvaldu.

Z tradicím i zvykům se vracejí častěji

K tradicím a zvykům se vrací domov pořádáním akcí pro veřejnost častěji. „Každou takovou akcí chceme připomínat zvyky předků uživatelům našich služeb a jsme rádi, když také veřejnost podpořila svou účastí tuto akci. A masopust je právě touto příležitostí,“ prohlásil ředitel domova Luděk Grätz. Jak doplnil, přípravy zabírají delší čas. Obyvatelé tvoří masky, chystají kostýmy, pečou koblihy.

V sobotu odpoledne byl masopustní rej zahájen tradičně předáním symbolického klíče a udělení povolení k zahájení zábavy z rukou ředitele domova. Pak už tančící a zpívající průvod vyrazil do vesnice. Závěr veselí patřil důstojnému pochování basy a pozvánce do zámecké kaple k malému občerstvení a k promítání fotografií z vydařeného masopustního odpoledne.

„Zveme veřejnost na další připravovanou akci, a to v sobotu 4. dubna, kdy se můžete na Žampach rozjet znovu, tentokrát na Jarní jarmark,“ uzavřel Luděk Grätz.