Slovenský zpěvák, skladatel, muzikant a muzikálový herec se narodil 12. dubna 1962 ve slovenském Brezně. V činžáku, kde bydlel, byl jako dítě mistrem v rozbíjení skel u vchodových dveří. „Po škole jsem přišel domů, hodil tašku do kouta a šli jsme s klukama hrát fotbal. A protože brána byla obrácená směrem k domu a já jsem měl nejtvrdší střelu, trefoval jsem okna. A můj otec to musel zasklívat,“ vzpomínal Habera v pořadu Blízká setkání na Dvojce.
Vylomeniny na internátu
Už v mládí bylo jasné, že hudba bude jeho životem. První kapelu Small založil se spolužáky z průmyslovky v rodném městě. Už patnácti letech s ní hrával na svatbách. „Při tom jsem se hodně naučil. Hrát na svatbách je těžké, začínáte v osm večer a končíte ve čtyři ráno, takže hlasivky dostávají zabrat. Stejně jako dostala zabrat naše psychika. Se vzrůstajícím počtem vypitých panáků jsou nároky publika na repertoár velmi vysoké,“ líčil zpěvák, který coby interpret absolvoval i kdysi populární čaje.
Peter Nagy si svoji popularitu drží dodnes:
Po střední škole se Pavol Habera překvapivě nevrhl na studia hudby, ale nastoupil na vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.
„Když jsem bydlel na internátu, prováděli jsme s kamarádem různé nezbednosti. Volali jsme na neznámá telefonní čísla, on recitoval a já jsem zpíval. Asi po měsíci nás to přestalo bavit a začali jsme chodit do hospody,“ dodal k dokreslení svého tehdejšího života.
Vykopl Team k popularitě
Poté, co úspěšně vystudoval ekonomii, se začal profesionálně věnovat hudbě. Kariéru zpěváka podpořil v kapele Avion, která se ale brzy rozpadla. V roce 1988 pak nastoupil do rockové skupiny Team z Martina. Ta byla založena už na začátku 80. let 20. století, ale největší úspěchy zaznamenala až po Haberově příchodu. „Známým jsem se stal až v 26 letech, až poté, co jsem měl za sebou všechny možné zkušenosti s vystupováním na veřejnosti,“ uvedl Habera.
S ním kapela vydala veleúspěšné album Team 1 s hity jako Reklama na ticho, Malá nočná búrka a Nároční, kterého se prodalo čtvrt milionu kusů. Svou popularitou tehdy skupina zastínila i legendární Elán. Kolem Teamu se rozpoutala hysterie. Mraky fanoušků, vyprodané koncerty i vystupování v zahraničí – to vše se stalo realitou.
Po velkém úspěchu prvního alba ho skupina celé nazpívala i v esperantu. A díky novému manažerovi a světově uznávanému esperantistovi Stanovi Marčekovi začala vystupovat na setkáních esperantistů za hranicemi, hlavně na britských ostrovech. V letech 1989 až 1991 kapela Team opanovala anketu Zlatý slavík. Vystupovala ve sportovních halách, amfiteátrech a na stadionech. Deska Team 3 zaznamenala prodeje přesahující milion kusů. A v této situaci se Habera rozhodl vydat také na sólovou dráhu.
Sólová dráha
Rok 1991 byl pro Haberu zlomový. Vydal svou první sólovou desku nazvanou Pavol Habera, získal Zlatého slavíka i v kategorii zpěváků a jako jeden z mála dokázal porazit Karla Gotta. Pro něj pak napsal hit Když muž se ženou snídá. Tuto spolupráci si zopakoval i o pět let později a písničku Svet lásku má dokonce nazpíval s Gottem a operním pěvcem Peterem Dvorským. V 90. letech také pokračoval v koncertování s Teamem a stal se idolem žen a dívek.
Pauzu od československého šoubyznysu si Habera naordinoval v letech 2000–2004, kdy žil ve Spojených státech, s výjimkou roku 2003, kdy se vrátil na Slovensko kvůli turné se svou kapelou po sportovních halách (to si zopakoval i v roce 2005 a 2006). Po návratu z USA se zpěvák nechal zlákat k účinkování v muzikálu Tři mušketýři v pražském divadle Broadway.
Byl také členem poroty pěveckých soutěží Slovensko hľadá SuperStar a Česko Slovenská SuperStar, kde úlohu porotce zastával od roku 2009. Se skupinou Team, pro kterou napsal většinu jejího repertoáru, také okusil, jaké to je vyprodat pražskou O2 arenu. Povedlo se to v roce 2019.
Marika Gombitová je považována za královnu slovenského popu:
Kromě toho, že je stále hudebně aktivní, sbírá Pavol Habera kytary, klávesové nástroje nebo staré mikrofony. „Mám rád hlavně 50. a 60. léta minulého století, protože tehdy se podle mne vyráběly nejhezčí auta a i design ostatních věcí byl úžasný,“ řekl ke svému koníčku.
Nemanželé
Haberovou životní partnerkou je už dlouhá léta česká topmodelka Daniela Peštová. Několikrát se také spekulovalo o tom, jestli se slavný pár vezme.
„Už jednou jsem vdaná byla a Paľo byl taky ženatý. Až po své první svatbě jsem zjistila, že mi koncept manželství úplně nevyhovuje. Vždycky jsem chtěla být vdaná, protože jsem byla naučená, že to je něco, co se má dělat, určitý životní vzorec. Aniž bych ale poslouchala samu sebe, jestli to mám nebo nemám dělat, a asi mi ten formát nevyhovuje,“ přiznala pro Story Peštová s tím, že její partner to má podobně.
Modelka s Haberou vychovává tři děti – syna Yannicka, kterého má z prvního manželství, a společné děti Ellu a Paula Henryho.
Hráli jste kličkovanou? Toto jsou příběhy zpěváků z 80. let
Také jste zpívali, že chcete žít non stop s Michalem Davidem, nebo jste hráli kličkovanou spolu s Daliborem Jandou? Vzpomínáte na hity Ivety Bartošové, Michala Penka, Mariky Gombitové, Sagvana Tofiho, Pavla Vítka, Věry Martinové, Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a dalších hvězd československé populární hudby?
Potom je seriál Deníku Zpívali v osmdesátkách určen přímo pro vás. Od 2. srpna v Deníku každou středu vychází seriál, ve kterém se dozvíte, jak skončili zpěváci a zpěvačky, kteří nás provázeli osmdesátými léty minulého století.
Dočtete se v něm, jak prožívali dobu největší slávy i co dělají dnes. Připomeneme vám i jejich nejslavnější písně, které nás provázely hitparádami pozdního socialismu a často i brzkého kapitalismu.
V době diska a depešáků, kdy hudbu ovládly syntezátory a převzaté písničky, často zazářily hvězdy, které si už dnes nikdo nepamatuje, ale spousta jiných tvoří a zpívá dodnes. Podíváme se i na jejich začátky a soukromý život, který s popularitou mnohdy dostal na frak. Žijící zpěváci a zpěvačky připojí i své vzpomínky na pro ně zlaté osmdesátky.
Reportéři Deníku se zaměřili i na fotky z jejich kariéry nebo zajímavosti, jako je typický znak daného interpreta, největší zklamání, skandál či propadák, který zažil, jeho citát, největší hit nebo nejsledovanější video na YouTube. A dozvíte se i to, co jste o něm možná nevěděli. Na webu Deníku bude fotografií a videí (včetně nejslavnějších videoklipů) mnohem více.
Deset největších hitů
Reklama na ticho
Držím ti miesto
Severanka
Krátke lásky
Nemám čo stratiť
Je to vo hviezdach
Láska, necestuj tým vlakom
Láska šialená (s Lucií Bílou)
Když muž se ženou snídá
Boli sme raz milovaní
Typické znaky
V počátcích Haberovy hvězdné slávy byl zpěvák proslulý svými dlouhými nezkrotnými vlasy. Slavné byly i jeho přiléhavé džínové kraťasy.
Největší šlágr
Asi největším hitem, kterého jsou Pavol Habera se skupinou Team interprety, je písnička Držím ti miesto, která má na YouTube skoro 10 milionů zhlédnutí.
Spolupráce s Gottem
Zajímavé je, že v roce 1991, kdy Habera ve Zlatém slavíkovi porazil Karla Gotta, složil pro něj hit Když muž se ženou snídá. Podle písničky se jmenovalo dokonce celé Gottovo album.
Citát
„Hit se nedá vykalkulovat. Vždycky se snažíš udělat dobrou písničku a pak čekáš, jak to dopadne. To, co se stane hitem, si nakonec vyberou lidi.“