Každý rok by měl vyjít jeden díl. Podle Milana Mikoleckého, který ji pro Muzejní spolek vydává, bylo a je totiž v České Třebové dostatek výrazných osobností. Vydávání takového sborníku mělo být od roku 2002 smyslem existence tvořícího se Muzejního spolku. Loni se s velkým zájmem veřejnosti setkala publikace Jana a Martina Šebelových „Z betlémářské tradice České Třebové“.

Sborník „Česká Třebová – historie a osobnosti“ má více autorů. Do prvního dílu přispěli například Josef Slavík, Vojtěch Stříteský, Milan Mikolecký nebo Marta Pelikánová. Historií se zabývali Pavel Stejskal a Miloslav Renčín. „Přispěli také studenti gymnázia s ukázkou svého projektu,“ doplnil Milan Mikolecký.
Čtenáře jistě zaujmou tři výrazné osobnosti hudebního života. Kniha přináší kompletní monografii F. K. Zedínka a Dobromila Keprta z pera Josefa Slavíka. Vojtěch Stříteský svůj příspěvek Životní suita Františka Preislera věnoval tomuto výraznému dirigentovi, který loni tragicky zemřel. Milan Mikolecký píše o Třebovákovi v Americe, profesoru Holbikovi. Pelda a přátelé se zasloužili o vyznání O cestovatelské duši Marty Pelikánové. Kniha je však také o historii města: o železnici píše Pavel Stejskal, 730 let od první zmínky o České Třebové jako obydleném místě připomíná Miloslav Renčín. Do obsahu se vešel ještě přehled starostů města nebo čestných občanů od roku 1990.