„Želízko v ohni"
má také Ústí

Příznivci dokumentární tvorby se opět mají na co těšit. V sedmi soutěžních blocích soustředěných do pátečního festivalového programu uvidí celou řadu filmů „uvedených do světa" v roce 2012. „Pokud bych měl zmínit alespoň některé, určitě stojí za pozornost celovečerní film Olgy Špátové Největší přání, jímž budou zahájeny páteční projekce, a také snímek Věra 68 režisérky Olgy Sommerové, který páteční program uzavře. Olga Sommerová by svůj film měla také osobně uvést," informoval Orlický deník ředitel festivalu Jiří Flídr. Upozornil i na skutečnost, že své „želízko v ohni" bude mít na festivalu i Ústí nad Orlicí. „Mezi soutěžními filmy se v pátek objeví také dílo ústecké režisérky Gabriely Jakubcové Neviditelná bolest," prozradil.
Vedle soutěžních titulů bude ovšem mimo soutěž promítnuto mnoho dalších pozoruhodných dokumentů. Především půjde o filmovou retrospektivu režiséra a scénáristy Rudolfa Adlera, jehož tvorba bude představena v pátek a v sobotu. Diváci uvidí mj. filmy Maluj, dokud vidíš, Pět dopisů Karla Hiršla nebo Masky, šašci, démoni.
Do sobotního programu jsou zařazeny i další pozoruhodné filmy, mj. Pomník inteligenci. Příběh 13. Pražského mostu režiséra Martina Štolla, 30 04826 Jirous Moniky Le Fay nebo Umanutá, kterou natočil Miroslav Janek.

Opět předají Cenu Milana Maryšky

Hlavním hostem letošního Nadoteku bude již zmíněný režisér a scénárista Rudolf Adler, který je profesorem FAMU. Diváci nejenže uvidí jeho filmy, budou mít také možnost se s ním osobně setkat při besedě plánované na sobotní odpoledne. Její součástí budou projekce dalších Adlerových snímků Ztišení a Za vojáčka mňa brali.
Rudolf Adler také převezme Cenu Milana Maryšky, kterou pořadatelé festivalu udělují osobnostem, jež svou celoživotní prací zásadně  přispěly k rozvoji naší dokumentární tvorby. Postaví se tak po bok řadě významných dokumentaristů, kteří již tuto cenu převzali: byli to kupříkladu Jan Špáta, Fero Fenič, Jiří Krejčík, Helena Třeštíková, Drahomíra Vihanová a Olga Som-merová.
Předávání cen a projekce vítězného filmu v sobotu v podvečer dvanáctý Nadotek uzavřou.

PROGRAM

close logo nadotek zoom_in

ČTVRTEK 8.11.

19:00

Venku… (Veronika Sobková, 79 minut, 2012)

Časosběrný dokument, který sleduje osudy tří lidí, kteří opouštějí vězení. Den po dni, minutu po minutě můžeme sledovat jejich cestu ven.

Zatemněná demokracie  (Režie: Oliver Malina Morgenstern, 80 min, 2012)

Dokument mapuje vzrůstající neonacismus v Evropě: je především o tom, jak spolu souvisejí neonacismus a islámský extremismus. Morgenstern natáčel osmdesátiminutový snímek čtyři roky. Za tuto dobu se pokusil zmapovat místa s největším výskytem neonacistù zejména na našem území jako jsou např. Janov, Ústí nad Labem, Praha, Rakovník, Krupka nebo Hradec Králové.

PÁTEK 9.11.

8:00 - 9:30 první soutěžní blok

Největší přání (Olga Špátová, 90 min. 2012)

Hrdinové celovečerního filmu Největší přání jsou po čtyřiceti letech komunismu první dospělou generací, která se utvářela ve svobodné společnosti. Mladé lidi zamýšlející se nad zdánlivě banální otázkou 'Jaké je tvoje největší přání?' natáčela režisérka Olga Špátová ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městě i na venkově. Svá srdce jí otevírají vyvrhelové společnosti, ambiciózní profesionálové, zamilovaní, věřící nebo občanští aktivisté. Je přítomna zrození i umírání. Příběhem prochází studenti z iniciativy Inventura demokracie, dvacetiletá vězenkyně Michaela odsouzená za vraždu, rodina Červeňákových z romské osady, těhotná kominice Martina, světově uznávaný dirigent Jakub Hrůša nebo zpěvačka Aneta Langerová. Režisérka využila jedinečnou možnost porovnat hodnoty svých vrstevníků se dvěma předchozími generacemi použitím archivních záběrů z let 1964 a 1989 ze stejnojmenných filmů svého otce, klasika českého dokumentu Jana Špáty. Tento ojedinělý dokumentární počin je inspirací pro vrstevníky a zároveň vzkazem bývalým mladým, že ti současní v sobě nesou překvapující a podivuhodnou naději.

9:30 - 10:00 nesoutěžní

Jsme úplně normální (Linda Jablonská, 30 min, 2012)

Tento dokument ukazuje názory dětí a mladých lidí se zdravotním postižením zaznamenané během tvůrčích setkání, jejichž cílem bylo poznat konkrétní témata, s nimiž se v životě potýkají, a jejich vlastní přání, jak by chtěli být vnímáni svým okolím: „Jsme úplně normální, ale občas potřebujeme vaši pomoc.

10:00-11:30 druhý soutěžní blok

Pátá čtvrť (Josef Císařovský, 57 min., 2012)

Dokument o osudech bývalého židovského ghetta v průběhu času. Rekonstrukce zaniklých míst a vzpomínky významných obyvatel této čtvrti

Neviditelná bolest (Gabriela Jakubcová, 30 min, 2012) Film o citlivém a intimním tématu interrupce. Téma, na které se názory různí, jsou často vyhraněné nebo se o něm veřejně nemluví. Přitom se jedná o zákrok, který je dennodenní záležitostí všech nemocnic v naší zemi. Jedná se jen o lékařský zásah nebo jde o něco víc?

11:30 - 12:30 nesoutěžní

Retrospektiva Rudolfa Adlera I:  Helga W. – Maluj, dokud vidíš(2007)

Portrét ženy, která má Terezín dodnes v živé paměti.Paní W se narodila v roce 1929 v Praze v rodině židovského nižšího bankovního úředníka. Helga, jak se paní W jmenuje křestním jménem, měla veselé a bezstarostné dětství. Změna přišla až s okupací v roce 1939 a zejména v roce 1941. V prosinci byla s rodiči a řadou příbuzných deportována do Terezína. Od ranného dětství Helga ráda a hodně kreslila. I do Terezína si sebou vzala blok a pastelky. Propašovala je do svého padesátikilového zavazadla. Hned v prvních dnech po příjezdu ukázala tatínkovi veselou kresbičku v níž vzpomínala na pražský domov. Několik dětí, oblečených do barevných kabátků, staví sněhuláka. Tatínek jí tehdy řekl prorockou větu: „Helgo, maluj, co tady vidíš." Tak začal vznikat fascinující kreslený deník, čítající něco okolo stovky kreseb, v níž dívka zachytila skutečný život v terezínském ghetu. Film režiséra Rudolfa Adlera přibližuje nejen tuto etapu života významné české malířky, ale seznamuje i s dalšími jejími díly a vývojovými stádii její malby.

12:30 - 14:00 třetí soutěžní blok

Andělská hra (Adéla Sirotková, 52 min, 2012)

Dětí s nádorovým onemocněním stále přibývá a nikdo není dostatečně připraven. Pomozme dětem i rodičům odstranit strašáka a získat kamarády

Navždy mladý (Robin Lipo, 13 min, 2011)

Film o smrti v internetové generaci. Jak chcete žít svůj život „online" po smrti?

Do Dna! (Filip Laureys, 8 min, 2012)

Příběh mladíka, který tápe v mezilidských vztazích. Zachrání jej nešťastná náhoda a neznámá dívka? Film s jedním velkým tajemstvím je absolventskou prací režiséra Filipa Laureyse. Ukazuje, že na lidi s fyzickým hendikepem je možné nahlížet i tak, že postižení není vidět…

14:00 - 14:30 nesoutěžní

GO (Ladislav Moulis, 30 min, 2012)

Dokument o Janě Henychové, ženě, která jako jediná u nás se dostala do světa mushingu - jízdy se psím spřežením. Film byl oceněn Cenou poroty na Tourfilmu 2012.

14:30 - 16:00 čtvrtý soutěžní blok

Miss Vietnam České republiky (Petr Kaňka, 55 min, 2012)

Dokument zachycuje průběh soutěže Miss Vietnam České republiky a Evropy 2012. Štáb České televize se soutěžícími prožil poslední hektický a dramatický týden před finálovým večerem. Dostal se tak k dívkám natolik blízko, aby se podařilo zachytit nejen jejich krásu, ale i postoje, zkušenosti, sny a plány do budoucna.

16:00 - 16:45 nesoutěžní

Retrospektiva Rudolfa Adlera II: Fotograf Josef Koudelka(40 min, 1990)

Dokumentární film o světoznámém fotografovi Josefu Koudelkovi. Mezi záběry zachycujícími průběh přípravných a instalačních pracích na Koudelkově první souborné výstavě se díky komentáři dozvídáme o životních osudech a fotografické kariéře J. Koudelky, ale také o jeho osobnosti, a to z úst jeho nejlepších přátel. Fotografie českého fotografa Josefa Koudelky, člena slavné světové agentury Magnum, se na televizních obrazovkách v různých zemích světa objevily již mnohokrát. Poprvé se však před kamerou objevuje sám autor, který zatím vždy nabídky na filmování odmítal.

16:45 – 17:45 pátý soutěžní blok

Zeměloď pluje (Viliam Poltikovič, 30 min, 2012)

Americký architekt Michael Reynolds postavil na Sázavě energeticky soběstačný dům z materiálu určeného pro smetiště

K. Ch. – příběh politické vězenkyně (Tomáš Bouška, 41 min, 2012)

Studentský dokumentární film odkrývá mezníky zapomenutého životního příběhu bývalé politické vězenkyně Karly Charvátové, jež na podzim roku 1948 otěhotněla po znásilnění dozorcem ve vyšetřovací vazbě. Dokument nabídne konfrontaci příběhů matky a její dcery, která byla adoptována. Osudy obou žen zásadně zformovala socialistická diktatura, každou z nich však režim ovlivnil jinak. Znovu se spolu setkaly až po padesáti letech. Jen zřídka se v lidském životě nahromadí tolik dilemat, se kterými se jejich protagonisté vypořádali s takovou noblesou.

18:15-19:45 šestý soutěžní blok

Klenba života (Marie Šandová, 26 min, 2011)

O uzdravující síle společenství z Neratova v Orlických horách.

V krajinách ticha (Nikolaj a Ludmila) (Zdeněk N. Bričkovský, 65 min, 2012)

Poetický filmový portrét dvou lidí žijících na Sibiři.

20:00 sedmý soutěžní blok

Věra 68 (Olga Sommerová, 80 min., 2012)

Dokumentární portrét Věry Čáslavské, nejúspěšnější české (československé) sportovkyně všech dob. První soukromá bilance života a kariéry královny gymnastiky.

SOBOTA 10.11.

9:00 Hrabě Zinzendorf – Síla přesvědčení (Lubomír Hlavsa, 30 min, 2010)

Příběh muže, pro kterého misie znamenala víc než šlechtický titul

9:30 Zachraňme dominanty (Marie Šandová, 28 min, 2011)

Dokument o lidech, kteří se starají opuštěné  sakrální památky v Sudetech.

Za doby totality propadlo zkáze více než 2500 kostelů, kaplí a kapliček. A další se ke svému zániku pomalu blíží. Mnozí říkají, proč opravovat kostely, když nejsou věřící? Ať se o sakrální stavby stará církev, stát, Vatikán, Evropská unie nebo rodáci ze Sudet. Výzva – Zachraňme dominanty – se obrací na lidi věřící i nevěřící. S prvním impulsem přišel truhlář Bohumil Adámek z jihomoravské obce Višňové u Znojma. Jako řemeslník a hospodář z vlastní zkušenosti ví, co je třeba udělat, aby kostel nebo kaplička nechátrala. Ví ale také, že nejdůležitější je, aby člověk nezůstal lhostejný. Za podpory biskupa Františka Radkovského se pan Bohumil Adámek obrátil na odborníky památkové péče – architekta Jana Soukupa z Plzně, památkáře RNDr. Michala Valenčíka z Prahy a další experty.

Rozhodl se, že to tak nenechá, že je třeba zburcovat lidi, aby jim nebyl lhostejný odkaz předků, aby se sami dali do práce…

10:00 Umanutá (Miroslav Janek, 58 min, 2012)

Dokument režiséra a kameramana Miroslava Janka o Drahomíře Vihanové, jejíž celovečerní prvotina skončila v trezoru a režisérka se tak etablovala především jako jedinečná dokumentaristka.

11:00 Pomník inteligenci. Příběh 13. Pražského mostu. (Martin Štoll, 30 min, 2012)

Historie jednoho pražského mostu, který v 50. letech stavěli úředníci a inteligence nuceně nasazení do výroby.

11:30 04826 Jirous (Monika Le Fay, 53 min)

Dokumentární film o Ivanu Martinu Jirousovi. Díky osobnímu nasazení režisérky jde o jedinečně komplexní portrét jedné z nejvýraznější osobnosti české poezie 20. století.

12:30 Život s aurou  - o lidech s epilepsií (Marie Šandová, 30 min, 2011).

O lidech, kteří epilepsii berou jako šanci.

13:00 Retrospektiva Rudolfa Adlera  III : Pět dopisů Karla Hiršla(1968)

Dokumentární film o odbojové skupině Předvoj.

14:30 Retrospektiva Rudolfa Adlera IV: Masky, šašci, démoni.(2000)

O magických obřadech k zimnímu slunovratu a jarní rovnodennosti na současném českém a moravském venkově.

15:30 BESEDA S HLAVNÍM HOSTEM FESTIVALU RUDOLFEM ADLEREM, včetně projekce filmůZtišení(1969) aZa vojáčka mňa brali(1967).

17:00 PŘEDÁVÁNÍ CEN

17:30 PROJEKCE VÍTĚZNÉHO FILMU 12. ROČNÍKU.