Za svitu loučí, kterým v zámeckém parku vydatně pomáhaly světlušky, si malí zachránci prošli strašidelnou cestu. Děti v určitých chvílích neskrývaly strach a lehké mrazení možná pociťovali i rodiče.

Kulturní centrum letos opět navázalo na tradici úspěšných nočních strašidelných prohlídek. Loni se těšily obrovskému zájmu, uskutečnilo se osm výprav za účasti několika set návštěvníků. Letos máte šanci neobvyklou prohlídku absolvovat už jen jednou, a to 1. srpna. V pátek na trasu vedoucí od muzea přes studnu s vodníkem, strašidelné sklepení a jeskyni do zámku pod vedením průvodců vyrazily tři skupinky o několika desítkách lidí. Mnozí se nešli bát poprvé. „Jdeme už potřetí a těšíme se, je to podařená akce pro děti,“ byl spokojený tatínek tříleté Anežky. „My už jsme byli předloni, bylo to perfektní, tak to jdeme zopakovat,“ přidala se Petra, která s dcerami Zuzkou a Terezkou přijela z Písečné, a pokračovala: „Děti se sice trochu bály, ale oni chvílemi měli strach i rodiče.“ Vysvobodit bílou paní se poprvé vydaly holčičky Majda a Kája z Prahy, které se svými rodiči pobývají na chalupě v Těchoníně. Moc se těšily, i když mladší z nich špitla, že se možná bude bát.

Všechny děti nakonec dokázaly vzít zlatý kámen z divotvorného hrnce u draka Kyšperáka, parkem, kde tančila víla, prošly až k jeskyni, kterou střežil kostlivec. Ten je, když dostal „zlato“, pustil za třísetletým hrabětem, od něhož děti dostaly zlatý kroužek, s nímž nakonec „uplatily“ klíčníka, aby je pustil do zámku za bílou paní, která je provedla svými komnatami.