Nezisková organizace Divadlo, která pořádá divadelní představení v Hradci Králové, Havlovicích na Broumovsku, Letohradu, kde sídlí, a nově také v Mistrovicích, připravila na blížící se sezonu několik novinek.

Pohádka, komedie i hudební pořad


„Svoji práci zaměřujeme především na záchranu barokní kaple svatého Jana Nepomuckého nad Letohradem. Rozhodli jsme se tam pořádat divadelní představení, abychom upozornili na opomíjenou památku, která chátrá. Chceme, aby si ji lidi zamilovali a dožadovali se její opravy,“ přiblížil cíl ředitel organizace Tomáš Langr. Už před prázdninami v kapli například svůj pořad věnovaný Karlu IV. uvedli Štěpán Rak a Alfred Strejček.
Sobota 12. září tam bude patřit dětem. Jarka Holasová jim od 15 hodin zahraje pohádky Hrnečku vař! a O Palečkovi. „Jarka dokonce umí zapojit do hraní pohádek i děti na jevišti, ale to bych prozradil překvapení,“ naznačil Langr.

Novým místem, kde chce Divadlo šířit nekomerční kulturu, jsou Mistrovice, kde se bude pravidelně hrát v hostinci U Novotnů. Prvním představením v Mistrovickém divadle bude Asteroid Bejček, na Jiráskově Hronově oceněné představení souboru Samohana režiséra Josefa Tejkla. Ten se uvedení v Mistrovicích nedočkal, protože 4. dubna náhle zemřel při výstupu na Kralický Sněžník. „Je to divadelní hra o dvou kamarádech, kteří žasnou nad hvězdami, spletitostí vlastních životů a intrikami žen,“ zve do Mistrovic Tomáš Langr. Další představení jsou naplánována také v letohradském Lesním klubu, který si oblíbili především romanticky založení lidé, kteří mají rádi přírodu. Pod hvězdnou oblohou u ohně 25. září zahraje písně Osvobozeného divadla úspěšný český kytarista Jan Matěj Rak.