Je to svým způsobem výjimka: nejstarší muzea sice vznikla na Moravě (Opava, Brno), za jejich vznikem však stála aristokracie. První muzejní spolek byl založen v Čáslavi v roce 1864 (Včela čáslavská). O několik let později se usneslo zastupitelstvo ve Vysokém Mýtě, že ve městě bude muzeum.
„Iniciátorem nebyl muzejní spolek, ale skutečně město. Za ta léta se muzeum několikrát stěhovalo, mělo roky s aktivní činností i léta spíše na umření. V roce 1960 se stalo okresním muzeem, což byla rarita, neboť nesídlilo v okresním městě Ústí nad Orlicí. V minulých letech jsme si v muzeu připomínali roky s osmičkou a devítkou v letopočtu, musím ale říci, že i s jedničkou jsou v historii Vysokého Mýta významná data. V roce 1871 kromě muzea vznikl v Mýtě jeden z nejstarších hasičských sborů u nás, v roce 1911 tady přistál Jan Kašpar při jedné ze svých prvních veřejných leteckých produkcí. Od roku 1961 se v Mýtě jezdí pravidelně závody motokár,“ připomněl část historie ředitel regionálního muzea Jiří Junek.
První větší akcí ke 140. výročí se stane od 20. března expozice „140 let vzestupů a pádů“ sestavená z velkoformátových fotografií na ploše náměstí Přemysla Otakara II. V dubnu a květnu bude přístupná výstava portrétů osobností z muzea zachycující místní měšťany, starosty, vojáky a jiné obyvatele Vysokomýtska. Zpestření přinesou komentované vycházky po městě a okolí: 17. dubna s historikem, na 1. máje s historikem umění, o týden později s etnografem a 21. května s archeologem.
„Den otevřených dveří“ a muzejní noc připadnou na 14. května. „Kabinet militária“, to bude v červenci, srpnu a září přehlídka zbraní chladných, palných, bodáků, kordů, šavlí, pušek atd. Poprvé se při této příležitostí vystaví všech 300 těchto předmětů ze sbírek muzea.
„Po loňské úspěšné akci Svěže na věž! se letos Dny evropského kulturního dědictví zaměří na zapomenutá místa. Půjde o objekty ve městě běžně nepřístupné, a to 10. září,“ dodal Jiří Junek. Kromě toho doplní aktivity muzea od února do konce prosince dvacítka akcí, mj. dvoudenní mistrovství České republiky ve stavbě lodních modelů, dětské historické trojkolky, 1. česko-slovenská filatelistická výstava či připomínka přírodovědných exponátů ve městě „Ptakopysk na Loučné“.
K dominantám roku se v červnu zařadí další „Sodomkovo Vysoké Mýto“ s doprovodnými aktivitami ve stylu moto a auto. (jko)