Umělec Josef Váchal patří k Litomyšli stejně jako Bedřich Smetana nebo Alois Jirásek. Jeho odkaz je zhmotněn v Portmoneu, kde zanechal své dílo na stěnách i nábytku. Dočasně je jeho umění k vidění i v domě u Rytířů, kde v pátek začala výstava „Kdo kněhoznačky pilně sbírá". Výraz označuje exlibris, která Váchal vytvořil v letech 1907 až 1952.

Malá, ale pěkná

Drobná díla, která sloužila jako značka určující majitele výtisku, jsou jedinečná. Na výstavě jich je více jak dvě stě. Tedy zhruba polovina všech, která autor Krvavého románu vytvořil. „Zhotovoval je zprvu na zakázku pro své přátele a příznivce, následně i pro bibliofily a sběratele. Vždy jsou nezaměnitelně osobitá stylem i technikou a odrážejí jeho specifické vidění nejen osoby zadavatele, ale i ducha doby. Tato drobná a často kuriózní dílka byla zaznamenaná rydlem, kyselinou a hrou barev," sdělila Tereza Jiroušková, která se podílela na tvorbě výstavy.

A jaké jsou motivy knižních značek? „Je tam od mystiky po erotiku. Jsou tam pohádkové motivy a všelijaké vtípky," prozradil kurátor výstavy Roman Vosička. Galerie představuje i díla zcela unikátní, včetně atypicky dlouhého komiksového exlibris. Návštěvníci mají možnost zhlédnout tři kreslená exlibris ze sbírek Národního muzea, která budou pro svoji výjimečnost zapůjčena pouze na jeden měsíc, a to z důvodu jejich preventivní ochrany před poškozením.

Na páteční vernisáži se sešlo několik desítek lidí, kteří si kromě prvotního dojmu z precizně připravené výstavy mohli odnést i jedno exlibris. To jim na počkání vytiskl samotný Josef Váchal. Galerie také vydala speciální sadu exlibris, která vytvořila grafička Lenka Jasanská. Ta se nechala inspirovat Váchalovou tvorbou.

Výstava je přístupná do 4. června a je k ní připraven i doprovodný program. Komentované prohlídky s kurátorem výstavy nebo dílna, kde si každý může vytisknout vlastní exlibris.