Málokdo zřejmě za sezonu absolvuje tolik plesů, jako kapelnice a trombonistka Tuxedo Orchestra a Lucky Bandu Lucie Houdková z Hradce Králové: její kapely hrají na prestižním plese na pražském Žofíně i v městečku pod Orlickými horami. „Pořadatelé si v posledních letech začínají uvědomovat, že hudba je nejdůležitějším prvkem plesu. Můžete mít nádherný sál, nové šaty, výborné jídlo a pití, ale když kapela nemá dobrý repertoár, ples není dobrý,“ říká o proměnách nejen východočeských plesů ze svého pohledu Lucie Houdková.

„Úroveň plesu vždy závisí na tom, jakou práci si jeho organizátor dá s dramaturgií a jací přijdou tanečníci. Pokud po prvních skladbách poznáme, že hosté ovládají všechny tance, rádi toho využijeme a hrajeme jim takříkajíc na míru. Nejoblíbenějším tancem bývá waltz, jive a cha-cha, v poslední době si všímám, že je v oblibě méně známý fox-trot,“ dodává.

Čipování psů. Ilustrační foto.
Chovatelé se bojí pokuty, okupují ordinace veterinářů

Šaty jako pro princeznu

Módní návrhářka a majitelka oděvního salonu v Hradci Králové Jitka Šedová prožívá „svoji“ plesovou sezonu s koncem podzimu, kdy se v jejím ateliéru začínají šít plesové šaty.

„Zákaznice letos volí jak světlejší tóny barev, například pudrové či pastelové barvy v metalické podobě, nebo i klasickou barevnost jako je černá, půlnoční tmavě modrá či magická fialová. Dámy si více a více zvykají, že plesová sezona je zároveň o krásných plesových šatech, ve kterých si ten svůj ples příjemně užijí. A také že plesové a společenské šaty nejsou jedno a to samé. Na ples zkrátka vždy v dlouhém modelu. Pánové se také naučili, že je potřeba mít ve skříni společenský tmavý oblek, který tím běžným, pracovním, nelze nahradit. Jen možná někdy nezvolí správnou délku rukávů u košile. Na ples musí volit vždy společenskou, s dlouhým rukávem. To se ale na dalším plese lehce vypiluje!“ uzavírá Jitka Šedová.

Jiří Štěpán.
O pozici hejtmana se plánuje ucházet nejméně pět kandidátů