Filmaři dostali šanci točit přímo v místech, kde se Kajínkův útěk odehrál. Většina interiérových scén na chodbách a v celách však vzniká právě v těchto dnech v nepoužívané věznici v Mladé Boleslavi. Mírov je podle štábu fotogenický zejména zvenku.

„Film má být v prvé řadě napínavým thrillerem. Nicméně s aktéry skutečné kauzy jsem strávil dlouhé hodiny rozhovorů, takže reálný základ film rozhodně má,“ dodal režisér Petr Jákl. Film půjde do kin v lednu 2010.

Kajínka hraje ruský herec Konstantin Lavroněnko, jeho obhájkyni Tatiana Vilhelmová. V dalších rolích se představí Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Václav Noid Bárta nebo Boguslaw Linda. Za kamerou stojí F. A. Brabec.

Z Mírova se Kajínkovi podařilo uniknout na konci října 2000, kdy přeřezal mříže a po šňůře se spustil na hradbu, odkud skočil dolů. Policie ho dopadla po 41 dnech v Praze.

K doživotnímu trestu byl odsouzen v roce 1998 za nájemnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho ochránce Juliána Pokoše v roce 1993 v Plzni. Kajínek tvrdí, že je nevinen. Díky mediálnímu zájmu se v případu objevila řada nesrovnalostí i nové svědecké výpovědi. Soudy však Kajínkovi vzaly šanci na obnovu procesu v roce 2007. Té se za podpory především obyvatel Prachovic a sousední Třemošnice na Chrudimsku, odkud pochází, domáhal kvůli údajné podjatosti Krajského soudu v Plzni. Kajínkovi příznivci přesto dál sbírají podpisy pod petici, odsouzení je podle nich justičním omylem. V Prachovicích se Kajínek narodil, v Třemošnici se poté vyučil.

(sik)