Jen několik dní po 175. výročí narození hudebního skladatele a profesora pražské konzervatoře Antonína Bennewitze, rodáka z Přívratu, bude zahájen hudební festival, jenž nese od roku 1999 jeho jméno.
Zahájí v Přívratu
Zítra v 11 hodin dopoledne bude v Přívratu u skladatelova rodného domu, v upraveném parčíku, slavnostně odhalen pomník s pamětní deskou, která dříve bývala umístěna na jeho rodné myslivně. S krátkým hudebním doprovodem zde vystoupí pražské Bennewitzovo kvarteto.
Stejné hudební těleso zahraje zítra při zahajovacím koncertu od 19.30 hodin v českotřebovské Malé scéně. Na programu bude Beethoven, Janáček a Brahms. Další koncerty se uskuteční v Kulturním centru, rotundě sv. Kateřiny i kostele sv. Jakuba. Podle ředitele Kulturního centra Františka Preislera jsou vstupenky stále v prodeji.
Ředitele jsme se zeptali, ze kterého koncertu má skutečně radost, na který by milovníky hudby pozval: „Určitě na koncert světově známé sopranistky Gabriely Beňačkové v kostele.“ Ten se uskuteční v úterý 22. dubna od 19 hodin, na varhany ji doprovodí Aleš Bárta.
Antonín Josef Václav Bennewitz
Narodil se v přívratské myslivně č.p. 1 jako třetí dítě Fridricha a Josefy Bennwitzových 26. března 1833. Otec byl polesným (tehdy fořtem - z německého Forst) na přívratské leči panství litomyšlského u hraběte Antonína Valdštejna. I jeho děd Fridrich (původem Němec z Berlína) byl již ve službách Valdštejnů v Litomyšli. Matka byla dcera ředitele litomyšlského zámku, rozená Keppertová, z matky rozené Prosilové z Litomyšle č.p. 438, po předcích Češka.
Přívratská fořtovna, jak se tehdy říkalo, byla postavena ve 2. polovině 18. století za posledních Valdštejnů už jako budova jednopatrová a sloužila za lesní úřad. V r. 1875 vyhořelo hospodářské příslušenství, i hlavní budova byla značně poškozena.
Malý Antonín v přívratském ovzduší rostl, proběhal svá nejútlejší léta se sourozenci a druhy svého věku. Nabíral sílu a zdraví z krásných lesů, polí, zahrad a luk.
Později studoval na piaristickém gymnasiu v Litomyšli, dále pak na pražské konzervatoři hru na housle u profesora Mildnera. Byl jedním z nejvíce vynikajících žáků a svá studia skončil s mimořádným úspěchem v r. 1852. Každé vystoupení tohoto mladého houslisty bylo vynikající. Později podnikl cesty do Bruselu, Salzburku, Štuttgartu a jinam a všude jako koncertní mistr šířil slávu naší vlasti.
V r. 1866 byl jmenován profesorem pražské konzervatoře a v r. 1882 jejím ředitelem; v této funkci působil až do r. 1901. Doba jeho vedení ústavu byla zvána "zlatou dobou pražské konzervatoře".
Antonín Bennewitz byl vlastenec lidství, měl žáky obou národností srdečně rád. Jmenoval je svými dětmi. Tehdy na konservatoři čistě utrakvistické vymáhal českým studentům takové výhody, že se na ústavu začalo přednášet také v české řeči. Vyhledával české studenty s hudebním nadáním a i hmotně je podporoval. Znovu zavedl tzv. žákovské veřejné večírky a tím dal možnost nadaným žákům veřejně vystupovat. Vychoval nám celou řadu vynikajících houslistů: Ševčíka, Suka, Ondříčka, Herolda, Hoffmana a mnoho jiných. Byl ctitelem a zastáncem Bedřicha Smetany, obdivovatelem Antonína Dvořáka. K české hudbě přilnul tak, že podporoval snahy českých skladatelů, zařazuje jejich skladby často do pořadu. Výrazně se také uplatnil jako dirigent školního orchestru, jemuž se soustavně věnoval od roku 1881.
Jeho manželka Emilie, rozená Miková, byla operní zpěvačka. Zpívala první Miladu ve Smetanově Daliboru. Její fotografie se nachází ve vysokomýtském muzeu. V pozůstalosti Zdeňky Šemberové je tam uvedena mezi českými umělkyněmi. V Brandýse nad Orlicí, kde Bennewitzovi často pobýval, je uchován prapor vlastnoručně vyšitý Emilií Bennewitzovou. Je z těžké hedvábné červeno-bílé látky. Na bílé půdě je vyšit nápis: "Miluj vlast a pěstuj zpěv.", na druhé straně: "E. Bennewitzová". Toto cenné dílo bylo věnováno k založení pěveckého spolku Žerotín v Brandýse nad Orlicí v srpnu 1869, které doprovázel Bennewitz heslem: "Umění spojuje národy".
Po třicetiletém působení na konzervatoři požádal v roce 1895 o penzionování, ale dočkal se ho až v roce 1901. Na zasloužený odpočinek odešel do Doks u Litoměřic, kde 29.5. 1926 zemřel ve věku 93 let.
7. června 1959 byla Antonínu Bennewitzovi zásluhou MNV v Přívratu, českotřebovské hudební školy a několika nadšenců odhalena pamětní deska na jeho dnes již přestavěné myslivně. Toho roku byla jménem slavného přívratského rodáka pojmenovaná hudební škola v České Třebové. Dnes již tohoto pojmenování nepoužívá.
Od roku 1999 je jménem Antonína Bennewitze pojmenován mezinárodní hudební festival v České Třebové, jehož součástí je i koncert v Přívratu.
Program:
10. ROČNÍK HUDEBNÍHO FESTIVALU ANTONÍNA BENNEWITZE
Pro členy KPH platí na všechny akce festivalu při nákupu vstupenek 50% sleva!
Do konce března je možné zakoupit permanentní vstupenku na všechny akce festivalu za pouhých Kč 500,--.
Podrobnosti v přihlášce, kterou si můžete vyzvednout v KC nebo Inf. centru MěÚ.
Neděle 6. dubna
v 11.00
Přívrat
Slavnostní odhalení pamětní desky Antonína Bennewitze s doprovodným programem
Neděle 6. dubna
v 19.30
Zahajovací koncert
BENNEWITZOVO KVARTETO
Program: L. van Beethoven, L.Janáček, J.Brahms
Vstupné Kč 120,--
Předprodej vstupenek v Inf. centru MěÚ a 1 hodinu před začátkem u pokladny.
Pátek 11. dubna
v 19.30
KOMORNÍ ORCHESTR JAROSLAVA KOCIANA
Program:
P. I. Čajkovskij - Koncert pro klavír a orchestr č. 1, b moll
A. Dvořák - Symfonie č. 9, e moll, "Z Nového světa"
Sólista: MgA. Jan Jiraský Ph.D.
Dirigent: MgA. Bohuslav Mimra
Vstupné Kč 150,--
Předprodej vstupenek v Inf. centru MěÚ a 1 hodinu před začátkem u pokladny
Úterý 15. dubna
v 19.00 hodin
Rotunda sv. Kateřiny
Miroslav Kejmar, Jiřina Pokorná – barokní hudba
Vstupné Kč 100,--
Předprodej vstupenek v Inf. centru MěÚ a 1 hodinu před začátkem u pokladny
Úterý 22. dubna
v 19.00 h
Gabriela Beňačková - soprán
Aleš Bárta - varhany
Program: J.S.Bach, G.Caccini, Ch.W.Gluck, G.F.Händel, C.Franck, F.Listz, A.Dvořák, G.Verdi, L.Janáček
Předprodej vstupenek v Inf. centru MěÚ a 1 hodinu před začátkem u pokladny.
Neděle 27. dubna
v 19.30 hodin
A. Dvořák: RUSALKA - koncertní provedení opery
Účinkují:
H.Kaupová, A.Briscein, R.Novák, Y.Škvárová, I.Šaková
Orchestr Národního divadla v Praze, dirigent Jan Chalupecký
Smíšený pěvecký sbor BENDL Česká Třebová
Předprodej vstupenek v Inf. centru MěÚ a 1 hodinu před začátkem u pokladny.