Spolek od svaté Kateřiny připravil v sobotu už po sedmačtyřicáté pod rotundou „Jabkancovou pouť“. K nezbytným zážitkům stovek jejích účastníků patřilo ochutnání místní delikatesy, mimořádně chutných jabkanců, což jsou sladké voňavé placičky z brambor plněné tvarohem. Tajemné necičky „Jak bych charakterizoval chuť jabkanců? Třebovská, protože jiná taková není! Stejně jako chuť valašských frgálů nenajdete nikde jinde než na Valašsku. Nikde jinde nejsou jabkance takové jako tady. Pokoušeli jsme se o to i doma, ale marně. Ty ženské tady jsou jedinečné. Jen těch ploten by mělo být více,“ těšil se ve frontě na nastávající gastronomický zážitek Josef Novotný z Ústí nad Orlicí. Přičemž si neuvědomil, že u ploten právě pracuje i nemalé množství mužů. Celkem se na výrobě tisíců jabkanců z deseti a půl metráku brambor podílelo šedesát členů spolku.

„Celé tajemství perfektně zpracovaných brambor je v dřevěných necičkách, které dneska už nikdo nemá. Na to, aby jabkanec vzniknul, se musí uvařit vhodný druh brambor ve šlupce, potom se loupou, melou, tlučou v dřevěných necičkách, solí, míchají, válejí, plní sladkým tvarohem, půlí, natírají, pečou na litinových plátech, obracejí, mastí máslem, cukrují, roznášejí, prodávají. A pak už se jenom jedí,“ poskytla rychlokurz cesty ke spokojeným zákazníkům Eva Motyčková, předsedkyně Spolku od svaté Kateřiny, který se prý nechystá chránit si práva na tuto recepturu u orgánů Evropské unie. Tak chutný pokrm přece stejně nikde jinde neumějí připravit! Kromě frontami obsypaných stánků s jabkanci nechyběla na pouti také nabídka perníků, medoviny, keramiky a dalšího sortimentu. O zábavný program se v sobotu odpoledne pod rotundou postarali osvědčení českotřebovští „jabkancoví umělci“.

Recept na jabkance je již značně letitý a pořádání pouti „zajeté“, ale předsedkyně Spolku od svaté Kateřiny se zmínila i o letošních novinkách. Tu první z nich „zavinilo“ uzavření jídelny Českých drah. „Letos poprvé jsme vařili jinde, vyšla nám vstříc Jarmila Dostálová, vedoucí jídelny na „červené škole“. Všichni byli nadšeni tímto prostředím, faktem, že letos byly brambory strašně rychle uvařené, i tím, že slíbila pomoc také v příštím roce,“ pochvalovala si novinku Eva Motyčková. Zmíněný spolek je pojmenován podle českotřebovské starobylé rotundy svaté Kateřiny, nejstarší románské památky ve východních Čechách. K ní před staletími mířili o poutích věřící ze všech stran a místní chalupníci je při této příležitosti hostili právě jabkanci.