V místním hotelu Jiřička šustily v sobotu „čertovy obrázky“. Už podesáté se zde sešli vyznavači královské karetní hry na Slávistickém mariáši, který pořádá Odbor přátel SK Slavia Praha v Brandýse nad Orlicí. Veřejného turnaje v křížovém mariáši se zúčastnilo šestatřicet hráčů, mezi nimi i jedna žena.

Prvně a naposledy o padesátníky

„Náš turnaj hrajeme v zavedeném termínu, jen shodou okolností k němu letos připadly Velikoce. Turnaj je spíše rodinného typu, jsou tu většinou známé tváře, řada hráčů je nám věrná už léta, jezdí sem rádi,“ hodnotil předseda pořádajícího klubu Josef Vondrka. Jak dodal, při jubilejním desátém ročníku turnaje se poprvé hrál padesátníkový mariáš. „A nevím, co budeme dělat příští rok, protože letos končí i padesátníky. Možná si budeme schovávat padesátníky tak, jak jsme si schovávali už desetníky a dvacetníky, uvidíme. Korunový mariáš by už mohl některým účastníkům trochu lézt do peněz,“ dodal.

Mariáš jako nejlepší lék

Nejstarším mariášníkem byl stejně jako loni dnes už třiaosmdesátiletý Václav Kasík ze Zámrsku. „Jsem tu snad už pošesté. Pro mě je důležité být mezi dobrými lidmi, a ti tu určitě jsou. A mariášem si stále trénuji mozek,“ řekl Deníku. Mariáš vřele doporučuje další účastník turnaje František Diblík, psychiatr a primář žamberského Albertina. „Mariáš je pro mne perfektní relaxací. Hraji ho od studentských let. Člověk si při něm vyčistí hlavu, je to možná lepší, než brát naše léky,“ prohlásil upřímně. Pravidelnou účastnicí, která snad nechyběla při žádném z ročníků turnaje, je ekonomka Martina Rollerová z Ústí nad Orlicí. Mariáš se naučila od svého tatínka: „V těchto dnech pracuji na daňových přiznáních a mariáš je pro mne příjemným odreagováním. Sem jezdím pravidelně, nenechávám si ale ujít ani turnaje v Bystřeci, Jamném, Kunčicích nebo Tatenici. Někde se mi docela daří, v Brandýse ale většinou úspěch nemám. Možná je to i těmi daněmi, jsem nevyspalá, řídím, nepiju, jsem málo drzá,“ svěřila se s humorem.

Poprvé a hned vítězně…

Nejlépe se v jubilejním Slávistickém mariáši vedlo Petru Novotnému ze Zámrsku. Ten se ujal vedení hned po prvním ze čtyř kol a své „mariášové tažení“ dotáhl vítězně až do konce, když zaznamenal celkovou výhru 141,50 korun. Podle slov pořadatelů se turnaje zúčastnil poprvé. Dalo by se tedy po „ caesarovsku“ říci, že „přišel, viděl a zvítězil…“