„Letos jsme se v hudební části zaměřili na bigbít, ovšem vždy se snažíme návštěvníkům nabídnout něco, co není úplně běžné. Někdy se kapely ozvou samy, některé jsou zaručené, my se pak snažíme ukázat širokou škálu žánru, který pro festival zvolíme,“ řekla Deníku Monika Dušková, která je hlavním dramaturgem festivalu. A měla určitě šťastnou ruku, ať už šlo o vystupující z regionu, nebo Prahy či Brna. Příslovečnou „třešinkou na dortu“ se pak stalo vystoupení brněnské rockové legendy – kapely Futurum, která na poslední chvíli v programu nahradila avizovaný Progres 2.

Tradicí, která nikdy nezklame, je na Žampachu vystoupení bezesporu originálního „Lachtaního divadla Honzy Kovaříka“, které opět pro diváky bylo jedinečným osvěžením. „Letos jsme měli ve vztahu k divadlu poněkud omezené možnosti, divadelní scéna kvůli rekonstrukci části areálu chyběla, proto jsme využili pouze trávník a ´Lachtany´. V příštích letech se k divadlu a dalším žánrům chceme samozřejmě vrátit ve větší šíři,“ dodala Monika Dušková.

Podle jejích slov není ovšem festival o nějakých návštěvnických rekordech. „Pro nás je důležité, že sem lidé přicházejí opakovaně, že je tu vidíme celý den, je tu navíc hodně rodin s dětmi. My jim máme co nabídnout, oni si na naše prostředí zvykají a tráví tu řadu příjemných hodin.“

A právě v tomto ohledu je Letní hudební festival pod hradem Žampach jedinečný, což nakonec vyjádřila i řada Deníkem oslovených návštěvníků, kteří mj. ocenili hrací prvky určené dětem, jichž v areálu každoročně přibývá. Nezbývá, než pořadatelům festivalu přát, aby jim přízeň návštěvníků vydržela ještě mnoho let.