Východočeské divadlo bylo v pátek večer svědkem šokující změny image Davida Vávry! Známý herec a architekt sice zahájil letošní Besídku kultovního pražského Divadla Sklep se svými tradičními květákovými hodinkami na ruce, ale pověstnou dlouhou kravatu nahradil zcela miniaturní!

V příběhu dvou rodeových jezdců, kteří se sejdou v nemocnici, zvěstoval neradostnou zprávu o tom, že většina papoušků je dnes kvůli celosvětové krizi na práškách.

To že dolehla finanční krize i na samotné Divadlo Sklep, v Pardubicích potvrdil také Václav Marhoul. „My jsme do divadla vzali spoustu sklářů, abychom v Česku toto řemeslo zachránili. Jenže postupně jsme je museli začít kvůli krizi propouštět. Dneska už v souboru nenajdete ani jednoho skláře,“ líčil krutou pravdu Václav Marhoul, který chtěl od diváků vybírat i speciální poplatek navíc.
„Abychom mohli hrát dál, budeme od vás vybírat třicet korun. Ale nebojte, u východu vám je zase vrátíme,“ seznámil publikum s objevným sklepovským receptem před pokusem muzikantů souboru o divadelní sitcom na jevišti z lékařského prostředí.

Václav Marhoul se v Besídce skvěle zhostil i role amerického prezidenta, který se chce dozvědět jméno nového čínského vůdce. A jeho věrný druh a spolupracovník (Milan Šteindler) nechápal, proč některá jména ve světové politice mohou v angličtině způsobit trable a nedorozumění…

Sklepácký „Ein Kessel Strudel“ nabídl též reklamu na Kosmopysk, který vás údajně zaručeně zbaví bolestí páteře. Milan Šteindler ve slušivých dámských plavkách ukázal publiku rovněž to, jak může vypadat Kosmoksicht. Ale ten prý mohou zájemci získat jedině tehdy, když si za výhodnou cenu zakoupí Kosmopysk!

V Besídce nechyběla ani Bimbáseň, v níž se hovořilo také o tom, že Topolánkovi se postavil Bém. V další lekci Alles Gute vyprávěli více než vřele přivítaní Karl (Milan Šteindler) a Egon (David Vávra) o návštěvě Boha v nebi. Během ní se jim prý podařilo vyjednat práva na nový nebeský muzikál s Karlem Gottem v hlavní roli!

Během večera byla vyhlášena i Sexuální pomůcka roku, kterou se letos stala mapa Slovenské republiky.
Závěr patřil defilé chudáků a mohutnému aplausu publika. Snad aby diváky definitivně vyhnal Sklep z hlediště, přidal spontánní striptýzovou děkovačku.