„V druhém ročníku jsme festival otevřeli, a to nejen žánrově, kdy už necílíme pouze na klasiku, ale i co se koncertních prostor týče,“ představuje svůj projekt ředitelka festivalu Iva Parish a pokračuje: „Díky rodinným vazbám jsme získali možnost uspořádat tři koncerty na Zámku Častolovice a jeden v zámecké jízdárně v Rychnově nad Kněžnou.“

Stejně jako v loňském roce se organizátorům festivalu podařilo přivést do podhůří Orlických hor špičkové české hudebníky, mnohé s přímou vazbou na region. „Naše pozvání opět přijal violoncellista Jiří Bárta, který svůj recitál s klavíristkou Terezií Fialovou věnoval rodině Parish,“ představuje své hudební tipy Petr Hostinský.

„Jiří potom předá pomyslný notový part prvnímu houslistovi České filharmonie Josefu Špačkovi a souboru Barocco Sempre Giovanne,“ doplňuje Hostinský.

Recitál Jiřího Bárty a Terezie Fialové se uskuteční v sobotu od 19 hodin v zámecké kapli v Žamberku, v neděli ve stejný čas potom žamberský kostel sv. Václava rozezní tóny houslí Josefa Špačka (na snímku).

PRVNÍ HOUSLISTA ZAHRAJE V KOSTELE

Koncert houslového virtuosa doporučuje Iva Parish: „Můj osobní tip je Josef Špaček. První houslista České filharmonie letos zahajoval Smetanovu Litomyšl a celé hlediště na konci koncertu tleskalo, hvízdalo a dupalo… To jsem ještě nezažila.“

Kvality umělce potvrzuje i Pavel Sedláček, ředitel Nadačního fondu Jaroslava Kociana. Josef Špaček je totiž laureátem prestižní ústecké Kocianovy houslové soutěže z roku 1999. „Byl to takový drobný nenápadný chlapec, ale už tehdy byl výborný houslista,“ vzpomíná Pavel Sedláček, který jej považuje za velice skromného člověka.

„Před několika lety udělal konkurz na prvního koncertního mistra České filharmonie a stále kromě toho koncertuje. V odborných kruzích je velice známý a patří mezi přední houslové interprety,“ říká Sedláček a zve i na dnešní koncert v zámecké kapli, kde se od 19 hodin představí úspěšní účastníci letošního ročníku Kocianovy houslové soutěže a Heranovy violoncellové soutěže.