Do kinosálu, kde bylo v průběhu odpoledne promítnuto celkem devět soutěžních filmů, se k příjemnému překvapení organizátorů ze Spolku Přátel Vzduchoplavby Letohrad (SPV – na snímku při vítání diváků) dostavila také značná část domorodého obyvatelstva, přičemž celková návštěvnost se oproti nepříliš optimistickým předpokladům organizátorů vyšplhala na stovku příchozích. Jelikož v jediné soutěžní kategorii bylo možné zhlédnout devět filmů o kratší stopáži, zapojili organizátoři ze SPV do přehlídky i svou vlastní tvorbu. Během celého odpoledne promítli v průběhu soutěžní sekce ještě devět snímků z vlastní produkce.

Leteckým kolegům z jiných částí republiky, ale především laické veřejnosti, se tak na plátně představila různorodá tvorba zahrnující videoklipy, hrané filmy i dokument, kterou ovšem spojovalo jedno – upřímná láska k leteckému sportu, ať už se příspěvky týkaly paraglidingu, parašutismu či ultralightů.
Soutěžní kategorie byla hodnocena odbornou porotou, které předsedal český reprezentant v závodech X-Alps a Dolomitenmann Jan Škrabálek. Ten u nás platí v letecké oblasti, především díky svým sportovním zkušenostem ze zahraničních závodů, za uznávaného odborníka, takže se své role zhostil zodpovědně a s pochopením pro případné technické nedokonalosti snímků svých kolegů.

Příchozí se mohli také aktivně zapojit do průběhu festivalu, a to díky divácké soutěži. Každý si mohl zvolit, který z filmů se mu nejvíce líbil a následně pro něj hlasovat. Výsledkem byla Cena diváků pro film Nuda v Ústí 2005 ústeckoorlického parašutisty Dušana Vrátila.

Vyvrcholením festivalu bylo ovšem předání cen snímkům nejlépe hodnoceným odbornou porotou. První místo velmi těsně vybojoval Martin Marek z MFAK Žamberk se svým krátkým hraným filmem na konspirační téma Aces High, druhý byl Dušan Vrátil s videoklipem Nuda v Ústí 2005, pojednávajícím o akrobatickém parašutismu, a třetí skončil vzpomínkový dokument Vlastimila Bartoše z Březolup o prvních pokusech s rogalovým křídlem „Jak jsme začínali“. Všichni ocenění získali leteckou plastiku s leteckým motivem z dílny rodiny Zamazalů z Letohradu.

Souběžně s hlavním programem probíhal v přilehlém menším sále doprovodný program na velkoplošné televizi. Promítaly se dokumenty a fotografie z archivu Spolku Přátel Vzduchoplavby i jiných účastníků. Na instalovaných panelech s fotografiemi pak mohli návštěvníci zhlédnout historii Spolku Přátel Vzduchoplavby.

Přízeň diváků i obce Dolní Dobrouč, která organizátorům vyšla vstříc ve všem, co takovému amatérskému filmovému festivalu náleží, velmi příjemně překvapila členy SPV, kteří šli do prvního ročníku přehlídky s jistými obavami. Jednoznačný ú〜spěch celé akce jim ale snad dodá dostatek sil a leteckým filmovým autorům dostatek inspirace pro uspořádání dalšího ročníku Festivalu amatérských leteckých filmů „Mít křídla…“

TEREZA ADÁMKOVÁ