„Letošní ročník se koná v rámci oslav 740 let od první zmínky o městě Česká Třebová a 100 let od vzniku Československé republiky,“ informoval ředitel Kulturního centra Josef Kopecký. Program festivalu bude jako v minulých letech rozdělen do dvou bloků: čtyřdenní, jehož pojítkem je osoba patrona festivalu, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, a dvoudenní, jehož společným jmenovatelem jsou interpreti z České Třebové.

Slavnostní zahajovací koncert se bude konat 18. dubna v Kulturním centru. „Na Vivaldiho!“ je komponovaný pořad, který představí Antonia Vivaldiho nejen jako fenomenálního houslistu, ale i jako život milujícího muže. Sólisty budou Jaroslav a Julie Svěcení, autorkou scénáře a jednou z protagonistek je členka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová.

Druhý koncert se nese „Ve znamení tanga!“ a 19. dubna představí v Kulturním centru strhující rytmy Jižní Ameriky, ale také klasiku i swing. Třetí koncert se odehraje 20. dubna v kostele sv. Jakuba Většího a vystoupí na něm milovníkům varhanní hudby dobře známý Pavel Svoboda, kterého na trubku doprovodí Vladimír Rejlek a na housle Jaroslav Svěcený. O mluvené slovo se postará herec Otakar Brousek ml.

První blok 21. dubna v Kulturním centru uzavře koncertní multižánrový projekt „Šanson v gala“. Zpívat bude Renata Drössler první dáma českého šansonu. Mluveným slovem a hrou na flétnu večer doprovodí Zdeňka Žádníková Volencová. 27. dubna na první blok naváže druhý. Komorní orchestr Jaroslava Kociana, doplněný o dechovou sekci Filharmonie Hradec Králové, přednese cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany „Má vlast“.

Celý festival v rodišti Antonína Bennewitze, v nedaleké obci Přívrat, zakončí 28. dubna koncert pěveckých sborů Bendl Česká Třebová a Dalibor ze Svitav.

Bratři Ebenové
Hudební festival zahájí Bratři Ebenové