Domov pod hradem Žampach se tohoto festivalu tradičně účastní, letos se soutěžním snímkem „Lásku hory přináší". Jde již o sedmý film domova, se který jeho obyvatelé v Praze prezentují. Prvních pět filmů byly grotesky, ty pak minulý rok vystřídal poetický snímek Doteky. Letos vznikla akčně romantická komedie s láskyplným koncem z prostředí drsných sportovců a záchranářů Horské služby na Luční boudě v Krkonoších.
„Je to první film, který jsme nedělali sami, ale který vznikl v koprodukci našeho domova a domova s názvem Kamarád Lorm v Žatci," říká Markéta Novotná, spoluautorka filmu. Důvodem společného natáčení filmu je podle ní přátelství mezi pánem z domova na Žampachu a slečnou z domova v Žatci, přátelství, které dělí dvě stě padesát kilometrů. „Ti dva se spolu našli právě na jednom z festivalů asi před pěti lety a tím nás jejich něžný příběh spojil," upřesňuje Markéta Novotná.
Komedie se neodehrává jen v Krkonoších, protože každá z postav dobrovolných záchranářů žije jinde a má jinou profesi. Točilo se také na letišti Václava Havla, na lodi Pražských Benátek na Vltavě, v pražském Rudolfinu, v ordinaci zvěrolékaře, v příjemné kavárničce i v chráněném bydlení v Letohradě.
„Týden strávený na Luční boudě, kde nás sponzorsky hostila sama majitelka, paní Klára Sovová, byl nejzajímavější, nejvíce vyčerpávající a pro všechny nejkrásnější. Podpořila nás i Horská služba, takže herci poznali mnoho nového, například hledání pod sněhem lavinovou sondou, údržbu rolby, sněžný skútr, sněžnice, lana, cepíny, vysílačky, práci se záchranářským psem, mazání lyží, lyžování, ale i noční bivak. Také poznali, jak se na Luční boudě vaří pivo a jak je výborné," přibližuje část natáčení spoluautorka snímku. Jak dodává, mimo největšího sponzora film podpořili i další podnikatelé za Žamberka, Žatce a okolí i jednotliví lidé, také města Žatec a Žamberk.
V Praze čeká herce s mentálním postižením náročný festivalový program. Dva promítací dny a závěrečný galavečer, kdy opět herci ze zařízení českých, ale i dalších evropských, půjdou po červeném koberci z Václavského náměstí do festivalového divadla Palace a užijí si program ve společnosti celebrit, jako jsou Eva Holubová, Tereza Voříšková, Michal Horáček, Vojta Kotek, Michal Suchánek a mnoha dalších. Jedou si užít nejen svůj film, ale i filmy přátel z jiných zařízení, navázat nová přátelství a podpořit ty stávající.
„Letos bylo natáčení nádherné, hlavně na horách, do Prahy se strašně těším," říká Láďa Krupa, který hrál ve všech sedmi filmech Domova pod hradem Žampach.
(mar)