Vedle tradičních vánočních výrobků - věnečků, andílků i svíček totiž do zasedací místnosti lukavického úřadu se svou výstavou přijely Kateřina Citová a Simona Mecerodová z Novojičínska.

Přesně podle skutečnosti. Tak se dají nazvat panenky Barbie, které obě autorky oblékají do pohádkových kostýmů. Na stolech sálu tak byla třeba Babička Boženy Němcové, Nastěnka a Ivánek z pohádky Mrazík, Popelka a její nevlastní sestra Dora, Angelika v mnoha kostýmech a také nejnovější počin dvojice dlouholetých kamarádek – Šmoulové s háčkovanými domečky. „Snažíme se dětem připomenout, jak dřív chodili lidé oblékaní,“ říká k dílům Kateřina Citová a dodává, že v mnoha případech tvoří podle předlohy. „Nejtěžší je se originálům přiblížit. A pokud se to povede a lidé to poznají na první pohled, tak z toho máme velkou radost,“ podotýká.

Háčkování se obě ženy věnují už deset let. „Jsme kamarádky od střední školy, obě máme rády panenky a babičky nás vedly k ručním pracím,“ vysvětluje Kateřina Citová. „A háčková se nám zdá lehčí než pletení,“ s úsměvem její slova doplňuje Simona Mecerodová. Autorky v Lukavici nejsou poprvé, už sem jednou přijely s velikonoční výstavou. A do konce roku mají nabito, výstava poputuje například do Tršic na Olomoucku, do Tlumačova na Zlínsku a ukáže se i na Slovensku.

V Lukavici jednodenní výstava přilákala řadu místních, kteří se tak mohli naladit na odpolední rozsvěcení vánočního stromu. To začíná v 17 hodin.