Tajemnou noc mezi knihami strávily desítky dětí na Orlickoústecku a stovky po celé republice z pátku na sobotu při dalším ročníku Noci s Andersenem, akce, kterou pořádají knihovny.

Připomenout narození tohoto světoznámého pohádkáře a přivést děti do knihoven, ke knihám a čtenářství, případně seznámit je netradičně s touto institucí, to jsou hlavní cíle této akce.

Hry a tajemno

V Městské knihovně v České Třebové nocovalo pětadvacet školáků. Přišli si sem hrát, číst a najít nové kamarády, ať ty „člověčí“, nebo papírové. V sobotu ráno odcházeli s netradičním zážitkem.

Velký podíl na něm měly knihovnice, které pro ně připravily celovečerní program.
Po vzájemném seznámení a prozkoumání všech zákoutí knihovny na děti čekaly hry: skládaly obrázky, hrály maňáskové divadlo, malovaly na trička nebo absolvovaly tajemnou procházku za svitu svíček, na jejímž konci se zapsaly do knihy.

A samozřejmě všudypřítomné bylo jméno a odkaz Hanse Christiana Andersena, ale i Karla Čapka, jehož výročí si letos Česko připomíná.
Děti byly ve svém živlu, prostředí i program je nadchly. „Je to tu dobrý,“ jednoznačně hodnotila devítiletá Terezka Sýkorová, která se pochlubila, že čte ráda pohádky. Její stejně stará kamarádka Lenka Ševcová je otrlejší, prý čte horory: „Ale když je čtu večer, trochu se bojím.“ Jejich mladší kamarádka, sedmiletá Abigail Faltová, se zase svěřila, že vyhledává knížky o koních a do knihovny už chodí asi rok. Čtenářské zájmy dětí byly různé, ale všechny tam našly to své. A přitom se čtenářstvím dětí to v dnešní době není žádná sláva. Zástupkyně ředitelky Monika Chlebounová k tomu dodala, že je moc znát, když k němu děti vedou rodiče nebo škola.