a Metoděj působili.
„Podle sádrové předlohy bulharského sochaře Emila Venkova pracovalo na sousoší dvanáct lidí asi tři měsíce. Dílo se vyrábělo postupně z jednotlivých segmentů. Finální podoba váží půl tuny,“ přiblížil práci slévárny její zakladatel Pavel Horák.
Umělecká slévárna, zabývající se především odléváním soch do bronzu metodou ztraceného vosku, byla založena v Horní Kalné v roce 1990 třemi společníky. Postupně navázala kontakty
s předními českými
i zahraničními výtvarníky. Vznikla díla, která jsou známá u nás i v zahraničí. Slévači například v minulosti odlili sochu sedícího papeže Jana Pavla II. v životní velikosti.
JANA MUDROVÁ
Hradišti v Mikulčicích vévodí čtyřmetrové sousoší Cyrila a Metoděje
Mikulčice - Slovanské hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku získalo novou dominantu. Zástupci bulharské menšiny památníku darovali půltunové bronzové sousoší Cyrila a Metoděje. Věrozvěsty odlili v jedné ze specializovaných sléváren v Horní Kalné na Trutnovsku. Autorem čtyřmetrové sochy za tři miliony korun je bulharský sochař Emil Venkov. Dílo, které stojí před torzem velkomoravského kostela na Valech, bude slavnostně odhaleno v sobotu 23. května, den před výročím příchodu obou světců na Velkou Moravu.
V pravoslavném Bulharsku je kult bratrů ze Soluně velmi silný. V Česku žije asi 25 tisíc Bulharů. V roce 1982 nechali v Mikulčicích nainstalovat pamětní desku o věrozvěstech, u které se dosud každoročně scházeli na cyrilometodějské pouti. Menšina se ale rozhodla, že světcům vytvoří uctivější památník.
"Loni nás napadlo, že by si Mikulčice zasloužily jejich sousoší. Stát by zde mělo i proto, že tu podle legend zemřel Metoděj. Jeho hrob se ale dosud nepodařilo najít," uvedl Dimitar Christov ze Svazu Bulharů žijících v Evropě. Mezinárodní svaz Bulharů proto uspořádal na sousoší sbírku. Podle Christova vybrala bulharská menšina mezi sebou zhruba pětinu, zbytkem částky přispělo bulharské ministerstvo kultury.
Mikulčice usilují o zápis mezi památky UNESCO
Sousoší Cyrila a Metoděje Mikulčice byly v 9. století centrem Velkomoravské říše. Slovanští věrozvěsti vytvořili pro svou misi na Velké Moravě písmo hlaholici a prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Ranou bulharskou abecedou a překladem základních knih křesťanské ideologie položili základ bulharské kultury a písemnictví. Hradiště je od roku 1962 národní kulturní památkou. Mikulčice nyní usilují se sousední slovenskou obcí Kopčany, v nichž se zachoval velkomoravský kostel, o zápis mezi památky UNESCO.
Předseda Národního shromáždění Bulharské republiky Georgi Pirinski spolu s velvyslancem Bulharska v ČR Zdravko Popovem a s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem odhalili v sobotu 23. května v areálu někdejšího velkomoravského hradiště – Národního kulturního památníku Valy v Mikulčicích - sousoší slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, jehož autorem je bulharský sochař Emil Venkov.
Památku sv. Cyrila a Metoděje, jejichž činnost je úzce spjata s historií Velké Moravy, prvního státního útvaru západních Slovanů, slaví východní církve 24. května. Bulharský předseda parlamentu označil tento den za velký svátek Bulharů a všech Slovanů a připomněl, že v jeho zemi patří tito nositelé víry a kultury k nejuctívanějším. Řád sv. Cyrila a Metoděje je nejvyšším bulharským státním vyznamenáním.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek vyjádřil radost nad tím, jak velké pozornosti se památka obou věrozvěstů těší u nejvyšších politických představitelů Bulharska. Zdůraznil, že příchod obou soluňských bratří na Velkou Moravu znamenal faktický začátek procesu rozvoje vzdělanosti ve střední Evropě. Staroslověnština, kterou šířili, se stala spojovacím článkem k vzájemnému dorozumění většiny slovanských národů.
Po slavnostním odhalení bylo nové bronzové sousoší vysvěceno přítomnými duchovními pravoslavné církve a účastníci slavnosti si prohlédli areál Národní kulturní památky Valy.
Zdroj: http://ppjmk.kr-jihomoravsky.cz