Organizátoři festivalu při tom využívají především skutečnosti, že celý týden hostí „hlavní tahák“ slavností, indický soubor Spandan.
Exotický soubor je z Ahmedabádu v oblasti Gujarat. V České republice hostoval již v roce 2007, i když s podstatně nižším počtem účinkujících. Je představitelem autentického lidového umění nejen z výše zmíněné oblasti, ale i z mnoha dalších regionů celé Indie. Vedle exotických nádherných krojů zaujme i řadou u nás neznámých hudebních nástrojů, na které přímo na jevišti doprovází tanečníky.
První z pořadů „Zahraniční hosté se představují“ s tímto exotickým souborem byl naplánován na středeční dopoledne, už od 8.30 hodin pro žáky Základní školy Vincence Junka v Dolní Čermné. Na 10.30 hodin byl stanoven začátek dalšího představení pro školy v sále kulturního domu v Dolní Dobrouči. Třetí středeční vystoupení zahraničních umělců pak má hostit Domov pod hradem Žampach, začne v 15.30 hodin v parku v prostoru před zahradním altánem.
Čtvrteční program bude probíhat ve Svitavách, a to od 10 hodin dopoledne představením ve Fabrice, odpoledne ve svitavském penzionu a od 17 hodin v parku J. Palacha. Společně se Spandanem bude vystupovat také soubor Jitřenka z Dolní Čermné.
Páteční programový den je již tradičně věnován městu Lanškroun, kde je na dopoledne připraven koncert pro studenty a žáky lanškrounských škol na nádvoří zámku (od 10 hodin). Ve 14 hodin začne představení v místním domově seniorů. Společně se Spandanem a Jitřenkou bude už vystupovat také další zahraniční host slavností, soubor Vagonár ze slovenského Popradu. „Navečer už v Dolní Čermné budou soutěžit týmy zúčastněných souborů v úsměvném tradičním ´Hecboji´ a večer budou lidové muziky jednotlivých souborů vyhrávat k tanci i poslechu v přísálí restaurace v místním Areálu zdraví,“ upřesňuje doprovodný program hlavní pořadatel slavností Petr Ryba.

Galaprogram i zábava pro děti

Sobotnímu galaprogramovému bloku bude v Areálu zdraví předcházet zábavné odpoledne určené především dětem. Začne v 15 hodin. „Je přichystána řada atraktivních soutěží o ceny, nejrůznější pohybové i jiné aktivity pod taktovkou Fakulty tělesné kultury olomoucké Palackého univerzity, řemeslná dílna pro děti, jízda na koních, přehlídka historických motocyklů, ukázky hasičského sportu, předváděcí akce elektrokol a řada dalších včetně veliké skluzavky. To vše za doprovodu Českého rozhlasu, který bude z průběhu akce provádět přímé vstupy do vysílání. Je připraveno bohaté občerstvení a řada ukázek lidových řemesel a rukodělných výrobků,“ informuje Petr Ryba.
Galaprogram 23. Čermenských slavnostní odstartuje v Areálu zdraví v 17 hodin. „ Ze souborů, které letos na festivalu přivítáme, se můžeme těšit vedle již zmíněného indického Spandanu, domácí Jitřenky a slovenského Vagonára také na opavské soubory Vrtek a dětský Úsměv a ústeckoorlické Jaro,“ upřesnil program Petr Ryba. Jak dodal, v případě nepřízně počasí se galaprogram přesune do dolnočermenské Orlovny. Závěr pak v sobotu obstará večerní diskotéka a slavnostní ohňostroj.
Jakýmsi „prologem“ letošních Čermenských slavností pak budou nedělní vystoupení Spandanu a Jitřenky na nádvoří zámku v Žamberku (od 14 hodin), kde se soubory představí jako hosté Svátků dřeva, v 15.30 hodin pak začne jejich vystoupení na faře v Rybné nad Zdobnicí.

(tz, ký)

Program 23. ročníku MFF Čermenské slavnosti, 22. 6. 2011 – 26. 6. 2011
středa 22.6.
8.30 Zahraniční hosté se představují, koncert pro školu ZŠ Vincence Junka Dolní Čermná
10.00 Zahraniční hosté se představují, koncert pro školy, KD Dolní Dobrouč
15.00 Zahraniční hosté se představují, Žampach
čtvrtek 23.6.
10.00 Zahraniční hosté se představují, KD Fabrika,koncert pro školy, Svitavy
16.30 Zahraniční hosté se představují, koncert v Parku Jana Palacha- Svitavy
pátek 24.6.
10.00 koncert pro školy – nádvoří u zámku Lanškroun
14.00 vystoupení pension Lanškroun
18.30 Čermenský Hecboj - Areál zdraví Dolní Čermná
20.30 Muziky vyhrávají - Areál zdraví Dolní Čermná
sobota 25.6.
15.00 zábavné odpoledne – Areál zdraví Dolní Čermná
17.00 Galaprogram - Areál zdraví Dolní Čermná
21.00 večerní diskotéka
23.00 slavnostní ohňostroj
neděle 26.6.
13.30 koncert Svátky Dřeva - Zámek, Žamberk
15.30 vystoupení - Česká Rybná