Orchestr prý vznikl v podstatě z nouze. „Do dechového orchestru LŠU se na začátku školního roku 1983/84 nedaří sehnat dostatek muzikantů. A tak v říjnu 1983 sestavuje místo dechového orchestru Josef Pilný z dostupných mladých hráčů taneční kapelu zatím dosti netypického složení. Začíná se pravidelně zkoušet a během následujících tří měsíců se daří tento zárodek postupně doplnit tak, že hned po novém roce 1984 vzniká v podstatě nový big band. Jeho kapelník tehdy určitě netuší, že právě nastupuje do vlaku, ve kterém pojede příštích nejméně třicet let," popsali vznik orchestru Jan a Magdalena Hubení.
Dnes patří mezi přední české amatérské big bandy a na svém kontě má mnoho úspěchů. Za ten dosavadní největší považuje účinkování v pořadu České televize při příležitosti oslav 70. narozenin Waldemara Matušky. V živém přímém přenosu v nabité Lucerně doprovázel oslavence a jeho hosty Helenu Vondráčkovou, Hanu Hegerovou, Martu Kubišovou, Jiřího Suchého, Karla Štědrého a Evu Pilarovou. Lanškrounský Big Band také účinkoval na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, na Festivalu dětského filmu ve Zlíně nebo jako hudební doprovod při setkání sira Nicholase Wintona se studenty z celé republiky v Paláci kultury.
Na samostatných koncertech si orchestr zahrál s předními interprety Karlem Hálou, Radkou Fišarovou nebo Felixem Slováčkem jr., loni vyprodal Společenský dům jeho koncert s Dashou.
Orchestrem prošlo za dobu jeho existence sto sedmdesát hráčů. Jeden zůstal dodnes, zakladatel a dirigent Josef Pilný. „Složením hráčů býval lanškrounským orchestrem, dnes už je to jinak a polovina je odjinud, i zdaleka. Fungujeme ale docela úspěšně," konstatoval Josef Pilný. (daf, zr)