Knihovny na Ústecku se opět přihlásily k celostátní akci Březen – měsíc internetu.
Letošní jedenáctý ročník má motto „Internet - výhoda pro znevýhodněné“. Klade si za cíl upozornit na význam, který má nebo může mít internet pro znevýhodněné skupiny obyvatel, zejména pro lidi se zdravotním postižením, seniory, matky na mateřské dovolené, nezaměstnané nebo cizince.

Nabízí přednášky

Městská knihovna v Ústí n. O. bude pořádat každou březnovou středu v hudebním oddělení přednášky. Dnes a každou další středu vždy od 15 hodin se mohou senioři a ostatní zájemci o internet seznámit s tím, co je to e–mail, vyhledávač, jak se využívají textové databáze knihovny nebo jak se hledají webové stránky pro zdravotně postižené a cizince. Na přelomu 28. a 29. března se pak ústecká knihovna připojí k celostátní akci Noc s Andersenem, kdy sem přijdou číst si pohádky a přespat děti.

Českotřebovská knihovna pořádá miniškolení o základech internetu, uskuteční se v čítárně ještě 11., 18. a 25. března vždy od 9.30 do 10.30 hodin. Senioři, nezaměstnaní, maminky na mateřské a ostatní zájemci se naučí vyhledávat stránky na internetu, pracovat s elektronickou poštou a seznámí se s „webovkami“ knihovny. Zájemci se však musí přihlásit předem.

I v České Třebové bude pro děti připravena Noc s Andersenem. Každé čtvrteční březnové dopoledne zde mohou klienti úřadu práce surfovat internetem zdarma. Knihovna plánuje i besedy se školami.

Vysokomýtská knihovna nabízí v rámci akce Březen – měsíc internetu každé úterý připojení k síti zdarma. Chystá i další zajímavé akce, na 17. 3. Velikonoční ladění s centrem Berenika, na 27. 3. besedu s Tomášem Černohousem nazvanou Jeruzalém v pohybu. Do konce března bude v knihovně k vidění výstava výtvarných prací žáků vysokomýtského gymnázia a žáků ZŠ Jiráskova.

V lanškrounské knihovně mají registrovaní čtenáři přístup k internetu po celý měsíc prvních 30 minut zdarma. Vždy ve středu dopoledne se zde budou individuálně věnovat začátečníkům v práci s internetem. Během hodiny jim pomohou založit si vlastní e-mailovou schránku a ukáží, jak hledat informaci. V knihovně se také uskuteční besedy s žáky místních škol a po celý březen bude v čítárně k vidění výstava obrazů lanškrounského malíře Václava Smejkala.

Knihovna v Chocni také chystá akce pro znevýhodněné, ve dnech 10., 17. a 31. 3. se má uskutečnit jednorázový začátečnický kurs „Poprvé na internetu“. Na 19. března od 18.15 připravila v rámci filmového festivalu Otevři oči, který se zaměřuje na vztah člověka ke zvířatům, promítání filmu Earthlings (Pozemšťané). Knihovna také plánuje literární besedu se školáky a v týdnu od 18. do 28. března prodej vyřazených knih.

Čtení pro děti

V králické knihovně plánují instruktáže pro zájemce o internet, ve spolupráci s klubem maminek se zde uskuteční praktické ukázky možností internetu. Knihovnice budou také spolupracovat se školkami při čtení pohádek k usínání a zúčastní se Noci s Andersenem. Noc s Andersenem budou moci prožít děti i v letohradské knihovně. Ta také během března nabízí svým čtenářům přístup k internetu zdarma.

(daf)