Sobotní vichřici okusili na vlastní kůži někteří z účastníků dálkového pochodu Hledání Stromoucha, který už tradičně na začátek března připravil Sbor pro záchranu hradu Lanšperka s místní Pivnicí U Skoby.

Někteří zažili dramatické chvíle

„I navzdory velmi špatné předpovědi vyrazilo na trasy pochodu šestadevadesát turistů,“ řekla Deníku jedna z hlavních organizátorek akce Eva Biedermanová. Jak upřesnila, hledat Stromoucha se vydali nejen Oušťáci, řada „pochodníků“ přijela i z dálky, ti nejvzdálenější z Karlových Varů, Ostravy nebo Prahy. Poprvé přijeli také Jihlaváci. Více než polovina účastníků absolvovala trasu dlouhou patnáct kilometrů, vichřice Emma je pak stihla většinou kolem Černovíra.

„Naštěstí se nikomu nic zlého nepřihodilo, ti, co byli v lese, se z něho snažili co nejdřív dostat, schovávali se například v autobusových zastávkách. Přestože jsme o ně měli strach, v cíli většinou hovořili o tom, že viděli padat stromy a že zažili neopakovatelný adrenalin,“ doplnila Eva Biedermanová.
Podle jejích slov vyšli turisté na trasy poté, co byli opakovaně na možné nebezpečí upozorňováni, nikdo si však v cíli nestěžoval, naopak docházelo k všeobecnému sdělování dojmů.

Letos poprvé mohli účastníci spatřit i nefalšovaného Stromoucha, který byl k vidění na kontrole na Lanšperku. Připraveny byly i obvyklé dárky: perníčky, účastnické listy, samolepky, Sborové listy, nechyběl ani kalendář Pivnice U Skoby.