„Doma už si zvykli i na to, že nedělní poledne nebo pozdní večer někdo zazvoní a chce řešit svůj problém, nebo že při velkém dešti sedneme s manželem do auta a kontrolujeme potok,“ říká.

V blížících se komunálních volbách letos kandiduje rekordní počet žen. Na kandidátních listinách tvoří přesně třetinu.

Ilona Severová je v zastupitelstvu obce Lukavice od roku 1994, už tehdy se po povolebních jednáních stala místostarostkou. „Starostování přišlo po dalších volbách,“ vzpomíná.

I ona tehdy byla jako žena postavena před otázku, jak skloubit rodinný život s prací. „Bez dobrého zázemí by trpěla rodina i práce. Když byly děti menší, měla jsem výčitky, že na ně nemám tolik času, kolik bych chtěla,“ popisuje Severová.

Komunální a senátní volby 2022.
ON-LINE: Zeman lituje prohry ČSSD. Ve Slaném ODS zahájila povolební vyjednávání

I rodina si ale časem zvykla na tak trochu jiný režim. „Členové mé rodiny jsou prvními posluchači i kritiky mých projevů. Dovedou mi ale také říci, ať už se hodím do klidu, že nejsem v prácí,“ dodává starostka, která s největší pravděpodobně obhájí svůj post i letos, v obci totiž nemá konkurenci.

Inspirace u mužů

Kandidovat do zastupitelstva, případně dokonce vést obec, je připravena také Monika Jindrová z Kunvaldu. I ona se domnívá, že ženy mají v politických funkcích své pevné místo. „Ve spolupráci s muži a jejich pragmatickým myšlením a tvrdší politikou mohou ženy dokázat mnohé,“ míní Jindrová.

Volební místnosti jsou otevřené v pátek od 14 hodin. V sobotu pak lidé mohou přijít vhodit obálku do urny už od osmi hodin ráno.

V blížících se komunálních volbách letos kandiduje rekordní počet žen. Na kandidátních listinách tvoří přesně třetinu. Oproti prvním komunálním volbám v samostatné České republice se tak podíl kandidujících žen zvýšil téměř o 12 procent. Analýzy kandidátních listin pro volby do zastupitelstev měst a obcí a nominací do Senátu z hlediska zastoupení žen a mužů zveřejnilo Fórum 50 %, nevládní organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Komunální volby do zastupitelstev obcí se uskuteční 23. a 24. září 2022.  Ilustrační foto.
Komunální volby 2022: Všechno, co potřebujete vědět, než půjdete k urnám

„Ačkoli v komunálních volbách letos kandiduje nejméně osob za posledních dvacet let, podařilo se udržet trend, kdy se zastoupení žen na kandidátních listinách volby od voleb zvyšuje,“ komentuje analýzu její autorka, ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

„Komunální politika je lidem nejblíže, ženy ji častěji považují za smysluplnou, odpadají také problémy s dojížděním či stěhováním, které s sebou přináší angažmá ve vyšší politice,“ vysvětluje Šprincová. Podle ní na komunální úrovní hrají větší roli nezávislá uskupení a malé strany, ve kterých se ženy lépe prosazují než v těch velkých a zavedených. „Lidé konkrétní kandidátky často znají osobně a podporují je,“ dodává Šprincová, proč v komunální politice najdeme více žen než na jiných úrovních.