Všichni dosavadní senátoři za Orlicko byli lidovci, trend, který nezměnily ani letošní volby, když v senátkách zvítězil Petr Fiala nominovaný za KDU-ČSL a SproK.

Vůbec prvním senátorem se ale v roce 1996 stal Bohumil Čada, který ve volbách konaných o dva roky později obhájil. V roce 2004 ale už nekandidoval a na senátorské křeslo se posadila Ludmila Müllerová, která se později dokonce stala ministryní práce a sociálních věcí v Nečasově vládě. V roce 2010 změnila své politické působiště, stala se členkou TOP 09.

V roce 2010 žezlo senátora převzal lidovec a někdejší starosta Letohradu Petr Šilar, který se mimo jiné v Senátu bojoval za zrušení letního času. Šilar v horní komoře parlamentu zůstal až do roku 2022, kdy se rozhodl nekandidovat.

V senátkách letos už v prvním kole vyhrál současný starosta Letohradu Petr Fiala, který je ve vedení města od roku 2006. Fiala se chce v Senátu zaměřit na otázku dostupného bydlení. „Chci také řešit peníze na opravy a modernizace krajských silnic,“ řekl po svém vítězství v prvním kole Fiala.

close Starosta Letohradu Petr Fiala je novým senátorem. info Zdroj: Archiv Petra Fialy zoom_in Starosta Letohradu Petr Fiala je novým senátorem.