Drtivé vítězství – tak by se dal popsat boj do Senátu na Orlickoústecku, který absolutně ovládl starosta Letohradu (SproK a KDU-ČSL) Petr Fiala. Pro něho hlasovalo více než 22 tisíc lidí. „Hotovo bude opravdu, až se vše sečte, ale vypadá to, že je vše na dobré cestě,“ řekl patnáct minut po šesté hodině odpolední Fiala.

Výsledky voleb do Senátu nba Orlicku můžete sledovat ZDE

Jeho konkurentem byl technolog Stanislav Ešner, kterého do Senátu nominovalo hnutí ANO. „Je jasné, že by člověk rád vyhrál. Vše ale mají v rukou voliči. Zatím rozdali hlasy tak, jak je vidět v televizi,“ komentoval v ten samý čas Ešner.

Psali jsme dnes odpoledne po sečtení třetiny hlasů:

Starosta Letohradu Petr Fiala míří do Senátu.
Petr Fiala drtivě vede nad Ešnerem a míří do Senátu. Už je téměř sečteno

Třetím kandidátem byl původně Josef Jan Kopecký (ODS). Někdejší pedagog a současný místostarosta se ale v polovině srpna vzdal kandidatury poté, co sedl za volant opilý.

Volební účast

K urnám se letos dostavilo přes 40 tisíc lidí, volební účast se tak zastavila na 44,5 procentech. Před šesti lety, kdy se volby na Orlickoústecko konaly naposledy, v prvním kole odvolilo 36 tisíc voličů. Do druhého kola tehdy postoupil Jan Lipavský a končící senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který tento post zastával od roku 2010.

„Udělal jsem naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to neomluvitelné,“ napsal ve svém vyjádření.

Každá volební místnost měla povinnost informovat voliče o tom, že Kopecký vzdal kandidaturu.Každá volební místnost měla povinnost informovat voliče o tom, že Kopecký vzdal kandidaturu.Zdroj: Deník/Karolína Velšová

Vzhledem k množství propadlých hlasů je ale pravděpodobné, že se k řadě voličů tato informace nedostala a Kopeckému lidé hodili svůj hlas, který ale propadl. Volební komise totiž za platné uznala 89 procent hlasů, to je nejméně z celé republiky. Celá situace byla o to víc matoucí, že voliči dostali od komise všechny tři kandidátní listiny, které obyvatelům napříč celým okresem přišly i do poštovní schránky.

Výsledky komunálních voleb na Orlicku najdete ZDE

„Kandidatury jsem se vzdal až po losování čísel. Podle zákona musí být sada úplná,“ uvedl Kopecký s tím, že pokud lidé přece jen zvolili jeho, hlas se stal neplatným. To se nakonec zřejmě skutečně stalo.

Josef Jan Kopecký - kandidát za ODS do Senátu na Orlickoústecku.
Kopecký vzdal kandidaturu do Senátu. Přiznal, že řídil opilý

Místní výbor ODS, za kterou měl Kopecký do Senátu kandidovat, věc dovysvětlil.

Petr Fiala se narodil v roce 1968, vystudoval Pedagogickou fakultu na Univerzitě Hradec Králové a poté se živil jako průvodčí a později vlakvedoucí. Od roku 2006 stojí ve vedení města Letohrad a od roku 2013 je předsedou Sdružení obcí Orlicko.

„Registrační úřad již neměl možnost změnit podobu hlasovacích lístků, tudíž kandidát na něm je nadále uveden. Úřad ale musí zajistit, aby prohlášení bylo uveřejněno v každé volební místnosti tak, aby se voliči o vzdání se kandidatury dozvěděli,“ je napsáno v odpovědi na dotaz veřejnosti.

Kopecký ale v sobotu večer novému senátorovi pogratuloval. „Chci pogratulovat Petrovi Fialovi k přesvědčivému vítězství, jsem rád, že populistická politika ANO u nás nezafungovala a lidé volili rozumem,“ vzkázal Fialovi Kopecký.

Senátní volby na Orlicku: Jsou jen dva kandidáti, ale tři hlasovací lístky. Josef Jan Kopecký (vlevo dole) z kandidatury odstoupil.
Volební rarita na Orlickoústecku. Senátor tady bude zvolen již v prvním kole