Mladá krev – tak by se dalo označit nové vedení Žamberka, do jehož čela se postaví sedmatřicetiletý Jiří Mencák, který v minulosti působil ve městě jako zastupitel. Mencák ve volbách přeskočil jedničku kandidátky, pedagožku Hanu Chvátilovou.

Ve fotogalerii si prohlédněte vizualizaci zimního stadionu

Ze stejného sdružení pak zřejmě vzejde také místostarosta, kterým se má stát ani ne čtyřicetiletý manažer Ondřej Jireš. Původně byl však tento post nabízen koaliční ODS. „ŽDK nabízela svému koaličnímu partnerovi pozici místostarosty, konkrétně Jiřímu Dytrtovi. Ten však tuto pozici nepřijal,“ oznámila ŽDK na svém facebookovém profilu s tím, že Dytrt nabídku z pracovních důvodů odmítl.

Petr Hájek, Nestran., 55 let, starosta
Staronová radnice: Ústecké fórum koalici neposílí. Rozhodla Janderova vila

ANO míří do opozice

ŽDK a ODS tak složí koalici ze 12 zastupitelů, v opozičních řadách usedne dalších 9 zastupitelů. Do opozice míří také hnutí ANO, které s pěti zastupiteli a necelými 22 procenty skončilo třetí na pásce. Ve funkci tak končí dosavadní starosta Oldřich Jedlička.

ŽDK chce prosadit výstavbu zastřešeného zimního stadionu v levnější variantě, tedy pod 40 milionů korun. Právě zimák je pro obyvatele Žamberka už dlouhá léta žhavým tématem. Hokejová tradice je totiž ve městě hluboce zakořeněna, a to navzdory tomu, že zdejší hokejisté nemají kvalitní zázemí. Výstavbě zimáku, která významně finančně zatíží město a jeho obyvatele, už byl Žamberk téměř na dosah v roce 2021.

Psali jsme na jaře:

Starosta Žamberka Oldřich Jedlička
Zimní stadion je příležitost i risk, říká starosta Žamberka Oldřich Jedlička

Město totiž mohlo získat dotaci v hodnotě 90 milionů korun od Národní sportovní agentury (NSA). Sen mnoha chlapců i mužů se ale loni v prosinci rozplynul, NSA nakonec městu dotaci neudělila. „Je to velký zmar,“ komentoval neúspěch starosta Oldřich Jedlička, který jednal s vedením NSA. „V podstatě nám bylo sděleno, že jsme jednak nesplnili podmínky, jednak prý revidovali celou naši žádost,“ popsal Jedlička.

Možná podoba budoucího zimního stadionu v Žamberku.Možná podoba budoucího zimního stadionu v Žamberku.Zdroj: Město Žamberk

Nesplňoval podmínky

Zamítavé stanovisko potvrdil také mluvčí NSA Jakub Večerka. Důvodem neudělení dotace podle něj byla skutečnost, že žádost města nesplňovala všechny podmínky. „Dle mých informací nesplňoval projekt technické parametry požadované dotační výzvou,“ uvedl Večerka.

Město už vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby, ze kterého vzešel jediný kandidát. Proti řízení se však jedna stavební firma odvolala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Protože stížnost nebyla vyřešena do konce listopadu a NSA neprodloužila termín pro dodání všech podkladů, nemohl Žamberk včas splnit požadované podmínky.

O tom, že místní skutečně stojí o kvalitní ledovou plochu, svědčí i veřejná sbírka, kterou loni uspořádali David Brožek, Tomáš Brožek, Tadeáš Pešek a také nový starosta Jiří Mencák. Ti na platformě donio.cz od dárců vybrali více než půl milionu korun. I oni byli z výsledku jednání s NSA rozčarovaní.

Martin Netolický
Kdo s kým, vítězové a poražení voleb na Orlicku. Podívejte se obec po obci

„Je to velké zklamání,“ uvedl David Brožek, jeden ze strůjců výzvy Postavme zimní stadion v Žamberku. „Překážek na cestě za naším snem bylo několik a jejich kombinace vedla k takovému výsledku, jaký je,“ řekl a vyjmenoval nejen stížnost u ÚOHS, ale i obtížnou komunikaci s Národní sportovní agenturou. Také on doufá, že město v příštím roce podá novou žádost o dotaci.

Výstavbu podpořila řada významných sportovců, mezi nimi Michal Krčmář, Ondřej Moravec nebo Tomáš Nosek. „Pozitivní věcí je, že se vzbudil obrovský zájem v našem městě a okolí. Za měsíc a půl se podařilo spojit síly a vybrat půl milionu korun na podporu výstavby. I díky tomu se povedlo přesvědčit zastupitelstvo, aby bylo ochotné investovat téměř 80 milionů korun do výstavby zimního stadionu,“ dodal Brožek a narážel přitom na to, že někteří členové zastupitelstva váhali, zda podpořit tak nákladnou investici, navíc v době zvyšující se inflace i cen stavebního materiálu.