„Naší snahou je vykomunikovat co nejsilnější a nejstabilnější koalici,“ ujistil starosta města Petr Hájek, který s uskupením Oušťáci získal osm mandátů. Jediný, s kým Hájek jednat nebude, je SPD. Podle Hájka se logicky nabízí původní složení koalice, tedy Oušťáci, Ústí žije, ODS a KDU-ČSL, která dohromady získala 16 mandátů.

S velkou pravděpodobností poputuje ANO, které ve městě skončilo na druhém místě a získalo pět zastupitelů, do opozice. Lídr ústecké kandidátky Jaroslav Řeháček (ANO) věc nechtěl komentovat. „Složení není na nás, ale na současném starostovi města, který drží klíč k jakékoliv koalici,“ uvedl Řeháček.

Janderova vila v Ústí nad Orlicí
Zachránce prázdných domů: Janderova vila je v pořádku. Znám mnohem horší objekty

Rýsující se koalice navíc projednává myšlenku rozšíření o uskupení Ústecké fórum, které získalo čtyři mandáty. „Rozcházíme se v názoru na revitalizaci parku u Roškotova divadla,“ popsal starosta Hájek bod, na kterém mohou jednání s Ústeckým fórem selhat.

Problémem je především demolice Janderovy vily, kvůli které ve městě dokonce vznikla petice. Za tou stáli dva zastupitelé Petr Strákoš a Jiří Holubář. „Pro nás je klíčové zachování Janderovy vily, to byl ostatně jeden z důvodů, proč jsem šel do voleb,“ objasnil lídr kandidátky Ústecké fórum Petr Strákoš.

Diskuze okolo Janderovy vily

Záměr zbourání Janderovy vily se na konci minulého roku stal předmětem bouřlivých diskuzí. Demolice přitom byla součástí rozsáhlé revitalizace parku u Roškotova divadla už řadu let. Podle autorů petice má být demolice tím nejzazším řešením. „Rozhodnutí o demolici existující stavby by mělo být až poslední možností v případě, že pro budovu neexistuje smysluplné využití, ať už v rukou města či kohokoliv jiného se zájmem o její odkup a další provozování,“ uvedli autoři petice Jiří Holubář a Petr Strákoš.

Nahlédněte do Janderovy vily:

Architektonickou a historickou hodnotu však zpochybnilo město i oslovení odborníci. „Bezradnost architektonického ztvárnění vily při přestavbě v roce 1933 nelze nijak napravit,“ uvedl architekt Ladislav Svoboda, který mimo jiné zpracovával stavebně historický průzkum Roškotova divadla.

Podle starosty Ústí Petra Hájka se o demolici Janderovy vily mluví již řadu let. Město má objekt ve vlastnictví od roku 2014, kdy ji po neúspěšných pokusech majitelů vilu prodat, odkoupilo za jeden milion korun. „Už tehdy jsme zmiňovali, že se jedná o strategický nákup,“ upozornil Hájek.

Janderova vila v Ústí nad Orlicí
Konec nostalgie. Janderova vila v Ústí půjde k zemi, posudek mluví jasně

Posudek Národního památkového ústavu (NPÚ) v Pardubicích dal za pravdu vedení města. Památkáři se však nevyjádřili přímo k hodnotě vily či k její demolici, neboť Janderova vila není kulturní památkou ani objektem v chráněném území. NPÚ schvaloval pouze novou podobu revitalizovaného parku. „K navrhované realizaci parku u městského divadla bylo vydáno souhlasné vyjádření,“ uvedla ředitelka ústavu Naděžda Pemlová.

Takové stanovisko je pro město stěžejní. „Rozhodujícím měřítkem nebyl celkový počet podpisů petice, ale odborná stanoviska, na která se žádost odvolávala,“ uvedla před časem mediální asistentka města Dana Pokorná.

Nesouhlas s demolicí svým podpisem vyjádřilo zhruba 1300 signatářů, zhruba 300 z nich má trvalé bydliště v Ústí nad Orlicí.