V obci Cotkytle se kromě současného vedení uchází o křeslo starosty například komisař kriminální policie, čtyřiatřicetiletý Lukáš Vávra.

Strážit městský pořádek chce také další policista, šestapadesátiletý Jiří Chalupník se pokusí získat místo starosty v Letohradě. Jeho hlavním rivalem bude zřejmě dlouholetý starosta a nyní také kandidát na senátora Petr Fiala.

Více o senátních volbách na Orlicku najdete ZDE

Boj o křeslo starosty bude neméně zajímavý v Chocni, kde na prvním místě jedné z kandidátek stojí někdejší starosta a současný krajský radní pro rozvoj a Evropské fondy Ladislav Valtr (ODS), který je ve městě také dobře znám jako spolumajitel nově otevřeného pivovaru Splav. Do souboje ho vyzve například řidič autobusu a kandidát strany SPD Pavel Havelka nebo projektová manažerka Anežka Pavlišová.

Nový parkovací dům by mohl být postaven v areálu bývalé textilky Perla.
Vyroste v Ústí parkovací dům? Všichni ho chtějí, ale nejsou peníze

Ani mladým není zřejmě jedno, co se v jejich městě či obci děje, a tak na kandidátních listinách nenajdeme jen různé profese, ale také široký věkový rozptyl. Příkladem toho je osmnáctiletá Anežka Macanová, jejíž jméno figuruje na listině KDU-ČSL v městysu Dolní Čermná. Naopak jeden z nejstarších kandidátů na Orlicku je sedmaosmdesátiletý Josef Krátký, který kandiduje za komunisty v Lanškrouně.

Podívejte se, kdo kandiduje ve vaší obci. Kompletní souhrn podle obcí najdete na orlickydenik.cz/volby

V některých obcích výsledky voleb zřejmě překvapivé nebudou. Příkladem toho může být obec Lukavice, která se nachází nedaleko Žamberka. Hlavou obce by se měla znovu stát současná starostka Ilona Severová, která stojí ve vedení obce už od poloviny 90. let.

A po letošních volbách by mohly pozice žen v regionální politice zesílit. Kandiduje totiž rekordní počet žen. Na listinách tvoří ženy přesně třetinu. Oproti prvním komunálním volbám v samostatné České republice se tak podíl kandidujících žen zvýšil téměř o 12 procent.

Krytý plavecký bazén v České Třebové potřebuje generální rekonstrukci.
FOTO: Nejen zatékající střecha. Bazén v Třebové nutně potřebuje rekonstrukci

Analýzy listin pro volby do zastupitelstev měst a obcí a nominací do Senátu z hlediska zastoupení žen a mužů zveřejnilo Fórum 50 %, nevládní organizace, která dlouhodobě usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

„Ačkoli v komunálních volbách letos kandiduje nejméně osob za posledních dvacet let, podařilo se udržet trend, kdy se zastoupení žen na kandidátních listinách volby od voleb zvyšuje,“ komentovala analýzu její autorka, ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová.

Příkladem kandidátky na starostku je třeba včelařka Monika Jindrová, která bude bojovat o křeslo ve vedení obce Kunvald. I ona se domnívá, že ženy mají v politických funkcích své pevné místo. „Ve spolupráci s muži a jejich pragmatickým myšlením a tvrdší politikou mohou ženy dokázat mnohé,“ uvedla Jindrová.